V šestatřiceti netypických kapitolách rozehrává autor pozapomenuté příběhy ze staré Šumavy, hrůzostrašné pověsti a báje, počátky osídlování do té doby liduprázdných hraničních hor, historii šumavského sklářství i stavbu unikátních kanálů k plavení dřeva. Ukazuje, jak Šumavu vnímali a popisovali slavní spisovatelé minulých staletí a zastavuje se u nejdůležitějších mezníků životních drah dvou z nejznámějších – Karla Klostermanna a Adalberta Stiftera. Kniha je doplněna množstvím dobových vyobrazení, starých fotografií a pohlednic.


Průvodce Šumavou

„Šumavu jsem začínal na nejvyšší hoře české části Šumavy, hoře Plechý. Je zajímavé,jak o ní psali Adolf Hejduk a jak ji vnímal Stifter. Přešel jsem na Třístoličník a přes Lipno a Vyšebrodsko až k tajuplným zříceninám na Kaplicku – Nouzek, Pořešín, Sokolčí. Odtud zavedu čtenáře zpět okolo Lipna horní stranou na Lenoru, Volary k pramenu Vltavy a pověstmi opředené hoře Luzný a do někdejšího Královského hvozdu na Stašsko,“ popisuje klíč putování po Šumavě českobudějovický publicista s tím, že kniha měla premiéru minulou neděli v šumavské vesničce Stachy. Jsou příznačným místem, protože zde dle autora jeho kniha vrcholí.

„Mám ke Stachám velice osobní vztah. A setkal jsem se tam s nebývalou odezvou. Vždyť se představení knihy stalo součástí oslav a knihu uvedl její patron, náměstek hejtmana Pavelka,“ podotkl Klimek a prozradil, že původně se autorsky chystal vytvořit pouze jednu část už zavedené edice.

„Byl jsem osloven vydavatelstvím Regia, abych napsal další díly Tajemných stezek. Když jsem dopsal a odevzdal materiál, ozval se mi vydavatel s tím, že ta kniha se vymyká a vytvořil novou edici. Šumava Trojmezí je tedy pilotním svazkem edice Neznámé Čechy,“ prozrazuje Klimek a dodává, že je to kniha, ke které musí člověk zestárnout.

Pověsti i osobnosti

„Musí toho hodně naposlouchat, přečíst, vyslechnout a navštívit. Všechny moje předchozí zkušenosti z průvodců a jiných titulů jsem zúročil v této publikaci. Jsem rád, že si tady mohu povídat pověsti, a mohu si tady povídat o osobnostech toho kraje. Píšu věci, které jsem poznal sám, anebo které se vyprávějí, ale také jsem musel do archivů za některými fakty, jako byl například vznik Lipenské přehrady,“ dodal spisovatel, jehož seznam knižní tvorby se tak rozšířil na třináct titulů. Protože chystá další čtyři díly edice, tento počet se bude dále zvyšovat.

„Další Šumava zahrne Kašperskohorsko a Sušicko, pak mě čeká Klatovsko, Nýrsko a Železná Ruda. Ale nejbližším druhým dílem bude Posázaví,“ uzavřel Klimek.