Pondělní odpoledne bylo na letošním Ekofilmu věnované světově známé ženě – Joy Adamsonové, kterou v České republice proslavila především její knížka o lvici Else.

Málo se však ví, že byla všestranně talentovanou osobností – jejím prvním mezinárodním úspěchem byly botanické a posléze i kmenové kresby.

Zakládala například národní parky v Keni. Také se nikde nemluvilo o tom, že se Joy Adamsonová v roce 1910 narodila v Opavě a dětství i mládí prožila také na území České republiky. Joy se o svém dětství i mládí nezmiňuje ani ve své autobiografii, i když v moravskoslezském regionu žila do svých 12 let a do 18 let jej pravidelně navštěvovala. Její dětství bylo nešťastné, proto se k němu nevrací. A její životopisci, dva britští a jeden německý, také její dětství i mládí přeskakují.

Možná i proto šla Zuzana Beranová po stopách dětství Adamsonové a před nedávnem vydala její první český životopis nazvaný „Setkání se smrtí – Příběh opavské rodačky Joy Adamsonové“. Knihu si lidé mohou po dobu Ekofilmu zakoupit v českobudějovickém kině Kotva.

„Záměrně jsem se snažila vůbec poprvé toto bolestné období Joy podrobně prozkoumat, protože mělo obrovský vliv na její úspěšnou profesionální kariéru a také velice pohnutý osobní život,“ říká Zuzana Beranová.

„Materiály ke knize jsem sbírala sedm let. Výzkum probíhal v České republice, Německu, Rakousku i Velké Británii, kde jsem pátrala v archivech nebo jsem hovořila s jejími příbuznými. V Keni jsem pak navštívila všechna místa s ní spojená a mluvila jsem téměř se všemi lidmi, kteří ji znali. Pamatuji si jednu situaci, kdy jsem navštívila rezervaci Shaba na severu Keni, kde byla Joy zavražděna. Přijížděli jsme úplně náhodou k jejímu táboru ve tři čtvrtě na sedm večer a míjeli jsme místo, kde ji vrah ubodal k smrti. Nechala jsem se tam vysadit a zůstala tam o samotě. Musela jsem udělat jeden pokus. Když ostatní dojeli do tábora, začala jsem si představovat, že se ke mně blíží muž s dlouhým nožem, a začala křičet o pomoc. Nikdo z tábora však mé výkřiky neslyšel. To mne utvrdilo v domněnce, že se jednalo o chladnokrevně naplánovanou vraždu – vrah musel velice pečlivě zvolit místo útoku, aby nebyl z tábora ani vidět, ani slyšet.“

Máte s Joy něco společného?
Joy změnila můj život. Mám s ní společné dvě věci – pocházím jako ona z Opavy a zamilovala jsem si Afriku. Ona mne k cestě do Afriky inspirovala. Každý den jsem při cestě do základní školy míjela její rodný dům v Opavě a postupně ve mně vyklíčilo přání podívat se do Afriky. A dětská přání jsou bezelstná, nejsou ovlivněna žádnými vedlejšími úmysly a jsou odrazem naší duše. A také proto se většinou vyplní. Mně se můj sen splnil v roce 2001, kdy jsem pod vlivem Joy Adamsonové začala pracovat v Keni jako konzulka na české ambasádě.

Co vám psaní knihy dalo?
Díky Joy Adamsonové jsem navštívila působivá místa v Keni, která jsou stranou od turistického ruchu. To vyústilo ve zcela nečekané zážitky – každý den jsem si posunovala hranice absolutní krásy. Když už jsem si myslela, že jsem viděla to nejhezčí ve svém životě, přišel další den a další neuvěřitelné místo. Byla jsem jí tak vděčná, že jsem jí to chtěla oplatit – a tak jsem o ní připravila výstavu nazvanou „Joy Adamsonová – Inspirující dětství“. Ta putovala po keňských národních parcích i velkých městech a vidělo ji 130 000 lidí.

Také na Ekofilmu v kině Kotva probíhá výstava nazvaná Divoká Afrika Joy Adamsonové.
Ano, v rámci této výstavy představuji některé z fotografií Joy Adamsonové, které byly donedávna považovány za ztracené. Vila rodiny Joy Adamsonové na Opavsku, kde byly fotografie uchovávány, vyhořela začátkem devadesátých let a s ní nenávratně zmizely negativy i další důležité dokumenty. Mně se však za dramatických okolností podařilo kopie fotografií objevit v Keni.

Jaký je o knihu zájem?
Knihu jsem vydala před půl rokem a zájem neutuchá. Fascinuje mne, že si knihu objedná někdo z malé vesnice a vzápětí si knihu začne objednávat řada lidí ze stejné vesnice. Navíc se ministerstvo životního prostředí rozhodlo, že podpoří anglický překlad této knihy, který pak bude prezentovat během českého předsednictví EU. Anglická verze knihy bude představena v keňském hlavním městě Nairobi příští rok v únoru.

Knihu je možné si objednat na internetu na www.joyadamson.cz. Jak na vás atmosféra Ekofilmu zapůsobila?
Moc jsem se těšila, protože mám od malička hluboce ráda přírodu a využívám každé příležitosti něco se o ní dozvědět. Navíc Joy Adamsonová na Ekofilm patří – je to jedna z nejvýraznějších postav mezinárodního ekologického hnutí.
Se svým manželem Georgem Adamsonem byli průkopníky v navracení zvířat do divoké přírody. Joy pak zakládala ekologické nadace po celém světě – ty dodnes například působí ve Velké Británii, Kanadě nebo Japonsku.

Veronika Dušková