Vzniklo přesně před patnácti lety z prostoru, kde stávaly popelnice, a protože bylo tak maličké, zaměřilo se na tzv.kolibříky, poezii a prózu v miniaturních vazbách. Zmíněné nakladatelství již nefunguje, kolibříky se už netisknou, ale Duha září dál – možná – že čím dál víc.


„Chováme se k zákazníkům jako ke svým přátelům. Nakonec nás přece spojuje společný zájem o knihy. Dneska už si k nám lidé nechodí jen pro knihy či pro radu ve výběru literatury, ale také jen tak na kus řeči. A protože jim chceme dát ještě něco navíc, snažíme se jim zprostředkovávat autogramiády a setkání s oblíbenými autory,“ říká Monika Koubová, majitelka knihkupectví.


Před nedávnem to byl již opakovaně historik a autor historických románů a detektivek Vlastimil Vondruška, před ním se v Duze vystřídali Zdeněk Šmíd, Lenka Lanczová, Olga Sommerová, která při každé návštěvě města do knihkupectví alespoň zaskočí, ovšem nejslavnějším hostem byl nesporně Waldemar Matuška se svou ženou Olinkou. O knihách a jejich zaměření přednáší Monika Koubová i v třeboňských lázních Aurora, spolupracuje s okolními knihovnami či s mateřskými školkami z menších obcí kolem Českých Budějovic apod.


„To vše dělám proto, že mě práce s knihami skutečně baví a radost z takové činnosti zatím vždycky dokázala převálcovat problémy, které se samozřejmě nevyhýbají ani mně, ani Duze,“ uzavírá patnáctiletou bilanci mezi knihami Monika Koubová.