Na programu zahajovacího koncertu, který začíná dnes ve 20 hodin, jsou skladby Johannesa Brahmse a Franze Schuberta.

„Od začátku nocturen jsem měl vizi, aby se v Třeboni zahrál Schubertův Pstruh, protože je to úžasné hudební dílo, které má v sobě určitou míru prázdninové lehkosti, bezstarostnosti a radosti ze života. Oproti tomu se objeví velký Brahmsův kvintet, který je naopak pokladem z hlediska duchovního obsahu. Je v něm až jakási víra mystického zamyšlení nad životem. Vraťme se tedy k našim předchůdcům a hledejme kořeny k současné situaci,“ prozradil základní linku dramaturgie Jiří Hlaváč.

Pět večerů ve městě

Vedle třeboňského zámku vstoupí festival během pěti večerů tradičně do Divadla Josefa Kajetána Tyla, (J.M. Rak, Spiritual Kvintet), kostela svatého Jiljí (varhanní koncert J. Tůmy a Bohuslava Matouška), první zámecké nádvoří (Hudba Hradní stráže) a především na Masarykovo náměstí, kde festival vyvrcholí sobotním koncertem pod širým nebem.

Už druhým rokem se během sobotního odpoledne na témže pódiu, kde večer vystupují největší pěvecké hvězdy (vloni Eva Urbanová, letos Dagmar Pecková), představují v pozici budoucích protagonistů vážné hudby žáci třeboňské Základní umělecké školy.

Kvalita a zázemí

Václav Riedlbauch, generální ředitel České filharmonie, podotkl, že právě vysoká kultura, kterou reprezentují dramaturg Jiří Hlaváč nebo Roman Bělor, je důvodem, proč s festivalem od počátku sympatizuje a stal se také jedním z členů umělecké rady.

„Dále mě oslovilo důkladné zázemí, které vzniká v menších místech. Vždy to závisí na několika málo jedincích, kteří dokážou udělat něco pro ostatní. Poprvé, když jsem slyšel, že budou nocturna v Třeboni, tak mi naskočila ještě jedna jiskra: vyrostl jsem ve Strakonicích, kde jsme v době studentských let pod podobným titulem dělávali Strakonická nocturna. Také myslím, že se nemá podceňovat , když něco žije mimo centrum, ale základem musí být špičková kultura – to nejlepší co je. Právě v Třeboni se také myslí na domácího konzumenta, ale i lázeňský host dělá dobrou reklamu. A je znát, že i muzikanti mluví o nocturnech velmi dobře,“ dodal Riedelbauch.

Festivalu se každoročně zúčastní kolem 2000 posluchačů a záměrem pořadatelů je zvyšovat v rámci přeshraniční spolupráce návštěvnost horno a dolnorakouských diváků. Další info o festivalu na www.trebonskanocturna.cz.