Folk, hra na akordeon, bluegrass i americké tradicionály budou znít v netradičním prostředí Koncertní síně Otakara Jeremiáše v Českých Budějovicích. 29. září tu prvním koncertem začíná už dvacátý Podzimní folkový cyklus.

U jeho zrodu stál Pavel Drengubák z kapely Nezmaři. „Šel jsem se sebevědomě zeptat do Jihočeské filharmonie, která síň vlastní, jestli tam můžeme hrát, a oni kupodivu souhlasili. Postupně jsme si začali zvát další hosty, a tak vznikl cyklus,“ vzpomněl. Podle jeho slov si posluchači folku z počátku nebyli jistí, jak se mají v honosném prostředí chovat, ale rychle si zvykli a nyní je o koncerty velký zájem. „Je tam skvělá akustika a lidé mají hudebníky jako na dlani, je to zkrátka zážitek,“ vyjmenovala důvody vedoucí koncertního oddělení Helena Kroneislová.

Cyklus má na programu čtyři koncerty. „Je důležité, aby byla nabídka pestrá. Snažíme se oslovit umělce, kteří přitáhnou posluchače, ale vždy i někoho, koho tu lidé příliš neznají, ale pozornost si podle nás zaslouží,“ přiblížil Drengubák, který se na výběru účinkujících podílí.

O zahájení letošního ročníku se 29. září postará kapela Poutníci. V českobudějovické koncertní síni vystoupí již po několikáté. „Hraje se nám tam vždy velmi dobře, navíc rádi vystupujeme v Budějovicích, protože odtud pochází bývalý člen kapely a doufáme, že se s ním setkáme,“ řekl kapelník Jiří Pola. Poutníci letos slaví 40 let své existence, pro posluchače si tedy připravili vzpomínkový pořad. Zazní americké tradicionály, se kterými kdysi začínali, i největší poutnické hity jako Panenka, Telegraph Road či Napsal jsem jméno svý na zdi.

V říjnu ovládne síň zpěvačka, skladatelka a harmonikářka Radůza. „Myslím, že to bude velmi zajímavý koncert. Lidé ji tu nemají šanci často vidět, navíc je to osobnost, která svou energií dokáže strhnout publikum,“ připomněla Kroneislová. 16. listopadu bude následovat vystoupení jablonecké kapely Bluegrass Bazar a písničkáře Pepy Štrosse.

Cyklus tradičně zakončí pořad Vánoce u Nezmarů, ve kterém se folková skupina sejde s Jihočeskou komorní filharmonií pod taktovkou dirigenta Jana Talicha. Nezmaři hrají s filharmoniky pravidelně dvakrát do roka. „Je to nádherné. Když je za vámi 40 muzikantů, tak písně získají úplně nový rozměr,“ popsal Drengubák. I nyní se podle něj mohou posluchači těšit na hity Nezmarů, více prostoru tentokrát ale dostane i samotný orchestr. „Poprvé zahrají několik skladeb jen sami filharmonici. Bude to pestřejší a lidé poznají, že se nemusí vážné hudby bát,“ zdůraznil.

Abonentní vstupenky na všechny čtyři koncerty se prodávají přímo v Koncertní síni Otakara Jeremiáše za 650 korun. Od 15. září si budou moci zájemci zakoupit zbylé vstupenky na jednotlivé koncerty. Jejich cenu zatím organizátoři nestanovili, ale například vstupné na vystoupení Radůzy se bude pravděpodobně pohybovat okolo 300 korun.

FOLKOVÝ CYKLUS
29. září
Poutníci slaví 40
18. října
Radůza
16. listopadu
Bluegrass Bazar & Pepa Štross
9. prosince
Nezmaři & Jihočeská komorní filharmonie, dirigent Jan Talich
Začátky koncertů - 19.30 hodin
Abonentní vstupenka - 650 korun