Diváci se mohou těšit na šest exkluzivních předpremiér, které ilustrují rozmanitost francouzské filmové produkce. Jednou z nich bude zítřejší uvedení nejdražší francouzské produkce všech dob, dvojice filmů o největším francouzském gangsterovi Jaquesu Mesrinovi: Veřejný nepřítel č. 1 (18.30 hodin) a Veřejný nepřítel č.1:Epilog (20.30 hodin).


V obou snímcích s rozpočtem přes 80 milionů eur, které se natáčely souběžně celých devět měsíců na třech kontinentech, se sešla plejáda francouzských hereckých hvězd současnosti (Vincent Cassel, Mathieu Amalric, Gérard Depardieu a další). V pátek bude mít premiéru komedie zkušeného gruzínského režiséra Otara Ioselianiho, žijícího ve Francii, Podzimní zahrady.


Vynikající politická satira plná slovních i situačních gagů je sérií sžíravých momentek ze života vysoce postaveného vládního ministra, který vede dvojí život mezi manželkou, milenkou, ministerskou kanceláří a zakouřeným barem. Večer se mohou diváci těšit na velmi očekávaný snímek Mezi zdmi Laurenta Canteta, držitele Zlaté palmy z letošního festivalu v Cannes. Mladý francouzštinář v tomto snímku François vyučuje na střední škole, která patří k těm problematičtějším. Odvážně se s Esmeraldou, Souleymanem, Khoumbou a ostatními studenty pouští do podnětných slovních střetů, jakoby mu šlo o pouhé tříbení jazyka. Jsou to však spíše lekce demokracie. Ale cesta k jejímu pochopení může někdy vést po velmi tenkém ledě.


V rámci festivalu se pak příští týden odehrají v Kotvě další tři filmy: předpremiérově syrové drama bratří Dardennů Mlčení Lorny (23.11.), Náš nelítostný svět (24.11.), Citronový sad (24.11., 20.30. hodin).

Francie bez vína?


Okruh návštěvníků festivalu, jehož pořadatelem jsou Francouzské velvyslanectví, Francouzský institut v Praze a Francouzská aliance v České republice, se stále zvětšuje. V loňském roce vidělo filmy 15000 lidí.


„Návštěvnost je opravdu velmi dobrá. Rád bych pozval diváky na film Mezi zdmi, já sám se těším na Citronový sad a samozřejmě klasickou francouzskou kriminálku ve velkém stylu 70. let Veřejný nepřítel,“ uvedl manažer kina Kotva Jan Turinský s tím, že čtvrtek bude ve znamení příjemné doprovodné akce. Na své si přijdou nejen filmoví gurmáni, ale i milovníci dobrého vína. „V kavárně jsme připravili ochutnávku mladého francouzského vína Beaujolais,“ doplnil Turinský. Vstupné na festivalové projekce je 70 Kč.