Pro řadu lidí to byly večery, které jim ukázaly, jaké 'barvy všecky' má dobrá muzika. Kritik Jiří Černý se svými poslechovými pořady Antidiskotéky ovlivnil mnohé z posluchačů možná víc než veškeré školy.

Program, s nímž Černý plní sály po celé republice už od 70. let 20. století, se vrací do Českých Budějovic. Nové útočiště našel koryfej českých hudebních kritiků v Jihočeské vědecké knihovně. První ze čtveřice pořadů, připravených pro tento rok, se uskuteční 27. března od 19 hodin v budově na Lidické třídě.

„Po změnách na českobudějovické kulturní scéně, kdy se Solnice přeměnila na restauraci, skončila i zdejší letitá tradice kontaktních poslechových pořadů Jiřího Černého. Vzhledem k tomu, že se jednalo o hojně navštěvované večery, které dokážou oslovit publikum všech generací, rozhodli jsme se nabídnout k jejich pořádání prostory našeho hudebního oddělení,“ řekla Petra Podroužková z Jihočeské vědecké knihovny, kterou inspirovalo i to, že v Benešově u Prahy pořádá Černý své Antidiskotéky již léta  v městské knihovně.

Kritik v první půli  pořadu vybírá písně sám a v druhé na přání posluchačů, jimž zároveň odpovídá na dotazy. Pokud jde o Budějovice, v 90. letech jezdil s Antidiskotékou do Divadla Pod čepicí. Když skončila Solnice, zkoušel ještě klub Horká vana, kde měl loni v květnu pořad o Radiohead.

Knihovna jeho budějovické aktivity rozšířila: kromě večerního programu připraví Černý i pořad pro studenty. Další knihovní Antidiskotéky se odehrají v květnu, září a listopadu. Na jih znovu přijede Černý 24. dubna, v táborské knihovně bude mít pořad o Leonardu Cohenovi.