Nového ředitele bude mít od 1. října Regionální muzeum v Českém Krumlově. V jeho čele stane čtyřiatřicetiletý Filip Lýsek, který zvítězil ve výběrovém řízení Jihočeského kraje, jenž muzeum zřizuje.

Je to muž, o němž se spekulovalo jako o možném novém šéfovi Alšovy jihočeské galerie, kde strávil civilní službu. Nyní pracuje na krajském odboru kultury a památkové péče. „Muzeum musí v první řadě navázat na to nejlepší. S respektem k jeho sbírkovému fondu bude nezbytné posilovat dramaturgii výstavní a edukační činnosti,“ uvedl Lýsek.

O křeslo ředitele se ještě ucházel Petr Wilhelm. Komise ale jednoznačně doporučila Lýska, rodáka z Českých Budějovic. „Jeho projekt byl orientován regionálně, vycházel z potenciálu muzea a zejména sbírek. Docela mě zaujal i projekt Petra Wilhelma, ale hodil by se spíš pro nějakou galerijní instituci, která nemá sbírky,“ popsal krajský radní pro kulturu František Štangl.

Lýsek má i důvěru Ivana Slavíka, který od loňského března vedl muzeum jako pověřený zástupce ředitele po odchodu Petra Jelínka do důchodu. „Jeho kvality navíc nespočívají jen ve vzdělání a dlouhodobé praxi na krajském úřadě, ale je i hluboce obeznámen s muzejní problematikou. A především: vzhledem ke svému věku má velkou šanci uskutečnit dlouhodobější vizi,“ reagoval Slavík.

Jeho nástupce vystudoval filozofii, andragogiku i dějiny umění na FF UP v Olomouci. Je členem nákupní komise Muzea Jindřichohradecka a na kraji se přes sedm let podílí na rozvoji muzeí a galerií. „Za tu dobu jsem získal nejen důvěrnou znalost prostředí příspěvkových organizací, ale i cenné zkušenosti s jejich metodickým vedením v hlavní a provozně-ekonomické činnosti,“ zmínil Lýsek.