Koncem roku se vždycky v českobudějovické Galerii Měsíc ve dne v Nové ulici scházejí keramičtí ptáčkové, vycpaní látkoví medvídci a papíroví andělé spolu s lidmi, kteří chtějí udělat radost sobě i druhým.

„Již poosmé pořádáme Vánoční prodejní výstavy výrobků chráněných dílen,“ říká organizátorka Eliška Štěpánová z Kavárny na půl cesty. „Tradičně zde můžete nakoupit drobné dárky pro přátele a blízké a podpořit tím různé jihočeské chráněné dílny.“

Zahájení výstavy v úterý večer přilákalo desítky nadšených kupců, kteří si vybírali z výrobky táborského Fokusu, soběslavské Rolničky, borovanského Nazaretu nebo českobudějovické keramické dílny LUHA.

„Keramiku vyrábím od roku 2003,“ prozrazuje sympatická výtvarnice Lucie Tilčová, která vyrábí keramické ptáčky i andílky spolu s maminkou Hanou Matouškovou. Kromě výtvarničení Lucie také hraje na flétnu.

„Je to na střídačku. Někdy mám náladu na tvoření, někdy na hraní. Před Vánoci ale hlavně vyrábím keramiku, protože si každý vzpomene a něco chce. Je to ale radost,“ dodává umělkyně která při zahájení výstavy i zahrála. Mezi prvními, kteří přišli vybrat hezký originální dárek, patřili primátor Juraj Thoma s manželkou Zuzanou nebo cestovatel Vít Kršul.

„Vybrali jsme tohle hezké dětské tričko s krokodýlem pro chlapce,“ usmívá se cestovatel s doprovodem.

A jak dlouho Vánoční prodejní výstava potrvá?
„Určitě do konce tohoto týdne, uvidíme, jak dlouho zde výrobky vydrží a jaký o ně bude zájem,“ říkají organizátoři akce, ze které se každoročně radují v prvé řadě kupující, ale i ti, kteří výrobky s láskou a pečlivostí celý rok vyrábějí v chráněných dílnách.