Tahle benzinová pumpa možná vejde do dějin bigbítu. Loni tam hráli Nazareth, příští rok možná přijedou Smokie. V sobotu do Čkyně u Vimperka dorazí další dvě legendy, angličtí Slade a Sweet. Jako předkapela se představí strakonický Parkán.

Samotný koncert začne v půl osmé večer, do areálu začnou ale pořadatelé pouštět už před 18. hodinou. Stejně jako na Nazareth očekávají kolem čtyř tisíc lidí.

„Slade mají letos jediné dva koncerty v Česku a jeden z nich je v sobotu u nás. Jsme rádi, že jsme je sem dostali,“ řekl organizátor Ivan Müller.

Britští Slade byli v době své největší slávy komerčně nejúspěšnější skupina ve Spojeném království. Jejich nejznámější skladbou je Merry Christmas Everybody, dodnes jedna z nehranějších vánočních písní. Byli také pověstní svými bouřlivými koncerty, kdy se fanynek ptali třeba takto: Která z vás má na sobě černé kalhotky? A která nemá žádné?

V začátcích se krátce stylizovali jako skinheadská kapela, ale protože je diváci spojovali s anglickými hooligans, nechali si opět narůst vlasy a brzy se stali vůdčí skupinou nového hudebního směru - glam rocku. Pro ten je typické okouzlující (z anglického slova glamorous) blýskavé oblečením inspirované sci-fi i Hollywoodem. Mezi tématy textů převažují sex, drogy a revoluce teenagerů.

Slejdi, jak se jim v Česku říká, vydali v letech 1971 až 1975 několik velmi úspěšných alb a všechny jejich koncerty byly dopředu vyprodány. Po návratu z ročního turné po USA začala sláva skupiny ochabovat. Na krátkou dobu se vrátili na přední příčky hitparád začátkem 80. let se skladbami Run Runaway a My Oh My.

Pro řadu fanoušků už ale navždy zůstanou legendami. Stejně jako pro Ivana Trojana z Parkánu. „Před kapelami, které plnily stadiony, je třeba smeknout. A i po letech dokážou vyvinout obrovskou energii. Stát na pódiu vedle Sladů a Sweetů je pro nás ohromná pocta. V našem bloku pojedeme hlavně nový repertoár a ke konci ho vygradujeme několika starými peckami,“ popsal Trojan.

Pro něj i pro Müllera jsou koncerty podobných legend také satisfakcí. Do roku 1989 se jim o nich ani nesnilo. „A najednou je to realita. Všechno jsou to kapely mého mládí, začalo to s Nazareth. Teď se mi vyplnil sen, že je můžu vidět naživo,“ dodal Müller, který na příští rok plánuje další slavné jméno: Smokie.

Slade ve Čkyni

Sobota 13. 6.

Vstup do areálu 17.30
Parkán 19.30
Sweet 21.00
Slade 23.00
Parkán 00.30

Vstupné
Do půlnoci 12. 6. 790 korun
13.6. 890 korun