V uších mi uvízl ohromný potlesk, který jsem předminulou neděli slyšela přímo z pódia pražské Lucerny. Patřil křehké dívce na vozíku, kterou jsem doprovázela. Na scéně s ní jsem se ocitla náhodou – přinesla jsem jí tam zapomenutý fix, aby mohla podepsat nové CD kapely Kašpárek v rohlíku. Při pohledu do velkého sálu a na zaplněné balkony se mi podlomila kolena a chvíli jsem se nemohla pohnout: Všichni tleskali dvanáctileté Báře Sedláčkové, handicapované malířce z Českých Budějovic, která maluje ústy a říká tomu „Pusopis“. Už ji zná spousta lidí včetně Kašpárka, který ji do Prahy pozval za kmotru svého alba a pak divákům ukázal nový kalendář s jejími obrázky.

„Tak jako je pro mnoho dětí Kašpárek v rohlíku inspirací k samostatné tvorbě, tak je Bára tou naší. Ona totiž inspiruje nejen k tvorbě, ale hlavně ke statečnosti, zaťatosti, vytrvalosti, k obyčejné touze bojovat a nezabalit to, radovat se z každé vteřiny života. Každý hledá svého hrdinu, co má super vlastnosti. Pro někoho to může být postava z televizního seriálu. Pro mě je to Bára a všichni, co jsou jí každou minutu nablízku,“ řekl principál David Dvořák. Velkou pochvalu si tato dívenka v Lucerně vyslechla také od zpěváka a bubeníka Milana Caise z Tata Bojs, úspěšného výtvarníka. Bylo dojemné sledovat, jak jí diktuje jména svých dcer, aby jim ústy psala do kalendáře věnování … To si budu pamatovat navždy, stejně jako potlesk při vernisáži v budějovické radniční síni letos v září, krásné ohlasy při letním festivalu Kefír nebo příjemné překvapení návštěvníků první Barčiny výstavy loni v červnu v písecké Sladovně.

Je toho ještě mnohem víc 
a lavina podpory už se šíří z více stran … Když mě v prosinci 2012 napadlo, že pro tuhle neznámou holku zkusím něco udělat, netušila jsem, že mi to přinese tolik krásných zážitků a setkání s lidmi ochotnými mně s tím pomoci. Díky za to. Každý nápad, impuls či dobrý úmysl se nám vrací formou mnohanásobné radosti. Zvláštní fyzikální zákon: čím víc dám, tím víc dostanu. Takové poznání se člověku hodí. Přeji všem, aby zažili totéž – možností je hodně. Vlastně je to recept na věčné Vánoce.

ALENA BINTEROVÁ
Autorka je textařka a publicistka