Dětmi milovaná kniha Lichožrouti o zlodějích ponožek míří do kin. Film vzniká podle prvního dílu knižní trilogie a ukázky z něho promítne režisérka Galina Miklínová na třeboňském festivalu Anifilm, který se uskuteční od 3. do 8. května. Scénář stejně jako knihy napsal Pavel Šrut. „Premiéra bude v říjnu,“ řekla Barbara Trojanová ze společnosti Total HelpArt.

Anifilm přinese 128 snímků, klipy k písničkám Keitha Richardse, Davida Gilmoura či Prodigy, novinky z české animace, nejlepší tuzemské počítačové hry a nové české loutky. Velká část programu cílí na děti: nový celovečerní snímek o Patovi a Matovi, večerníčky, krátké filmy. „Nebo oceňovaný půvabný slovenský seriál Mimi a Líza. V centru Roháč se mohou děti zapojit do dílen animace, zkusí, jaké to je být scenáristou, výtvarníkem, režisérem a animátorem,“ řekla mluvčí Mezinárodního festivalu animovaných filmů Anifilmu Gabriela Zajícová.

Hlavní téma letošního ročníku nese název Kde domov můj? a zrcadlí fenomén migrace. „Takto široké téma ale není jen reakcí na současnou migrační vlnu. Vnašem pojetí je otázka migrace širší a obsahuje dílčí motivy, jakými jsou politický i ekonomický exil, otázky lidské identity, hledání kořenů nebo pomíjivost geografických hranic,“ řekla Gabriela Zajícová.

Třeboňský festival Anifilm nasadí do soutěží 128 snímků, celovečerním vládne Francie. Festival se odehraje od 3. do 8. května. Snímek z filmu Strom.

Přehlídka se zaměří zejména na osudy tvůrců, kteří mají s existencí mimo vlast zkušenost a do Třeboně přijedou. Mezi hosty je Jan Pinkava, držitel Oscara za film Geriho hra, výtvarník a režisér, který na konci 60. let s rodiči opustil Československo, pracoval pro studio Pixar a nyní vyvíjí animovaný obsah pro Google. Přijede rovněž filmařka Vera Neubauer nebo zlínský rodák Jakub Pistecký žijící v Kanadě, který pracoval mj. na filmech Piráti z Karibiku, Hvězdné války II: Klony útočí, IronMana Transformers.

„Výčet hostů, který by šel nazvat jako česká stopa venku, uzavírá Ondřej Švadlena, který opustil Československo v roce 1984 a vyprofiloval se jako tvůrce velmi neotřelých 3D animovaných filmů. Dalším hostem bude Nourredin Zarrinkelk považovaný za otce íránského animovaného filmu,“ řekla mluvčí.

Anifilm připomene i dílo Paula Fierlingera, jenž se českým rodičům narodil v Japonsku, vyrůstal v USA a po válce žil v Československu, z nějž v roce 1967 uprchl na západ. Festival promítne třeba jeho slavný snímek Drawn for Memory, který věnoval vzpomínkám na Československo a v němž Václav Havel, Miloš Forman a Pavel Landovský namluvili sami sebe v animované podobě. „Anifilm však především ve světové premiéře uvede nejnovější film Paula a Sandry Fierlingerových Slocum at Sea at Himself, adaptaci autobiografické knihy mořeplavce Joshua Slocuma,“ řekl ředitel festivalu Tomáš Rychecký.

Producent Anifilmu Tomáš Rychecký a mluvčí Gabriela Zajícová mají smysl pro humor.Novinkou je přehlídka současné české animace, festival tak reaguje na nárůst kvalitní domácí tvorby. V soutěži celovečerních filmů se objeví Smrtelné historky Jana Bubeníčka, jenž tématem smrti humorně propojil tři povídky. Mezi krátkými filmy, kde se utká 34 počinů, má Česko dvojí zastoupení: Víta Pancíře, jehož film Sunrise čeká v Třeboni světová premiéra, a výtvarně působivý Strom Lucie Sunkové vytvořený technikou olejové malby na sklo.

Další novinkou je divácká cena, díky níž může publikum zvolit ze 30 snímků ten nejlepší český. Hlasovat se bude elektronicky během festivalu. Do soutěží vybírala komise z bezmála 1300 filmů, zvolila jich 128, deset procent toho nejzajímavějšího. „Kupodivu svět animace úplně neovládá 3D technologie, i když ta také byla poměrně dost zastoupená, ale tvůrci a zvláště studenti se často vrací k ručním technikám,“ řekla členka komise, výtvarnice a režisérka Kristina Dufková.

Diváci uvidí filmy autorů, jako jsou Charlie Kaufman, Adam Elliot, Theodor Ushev či Igor Kovalyov. Soutěž videoklipů obohatí zpracování písniček, jež hrají Keith Richards, The Prodigy, Jana Kirschner i David Gilmour. Česko má v soutěžích 15 zástupců; velký počet českých prací nabídne studentská sekce. „Jmenujme Marka Bergera, který si ve filmu Pérak: Stín nad Prahou zajímavě pohrává s legendární postavou superhrdiny. Skvěle animuje zvířecí loutky ve snímku První sníh Lenka Ivančíková,“ popsala Gabriela Zajícová.

Šest z devíti soutěžních celovečerních filmů přinese Anifilm v premiéře. Tematicky od bizarního světa po ekologické katastrofě přes retrosci­fi, dokudrama až k příběhům na pozadí první světové války.

V Třeboni začal 5. května Anifilm, mezinárodní festival animovaných filmů. Na snímku večerní promítání na náměstí TGM.

Každoročně se Anifilm zaměřuje na snímky z jedné cizí země. Letos padla volba na Španělsko. Bude to průlet od počátků tamní animace přes vlivy 60. let až k autorům, kteří se uplatnili u amerických studií. „Jejich roční produkce je věc, kterou jim dnes můžeme závidět,“ řekl o španělské animaci dramaturg Petr Slavík.

Festival má od loňska nové centrum, v prostorách bývalé radnice v dolní části náměstí. Letos dostane název Dům animace. Zabydlí se zde dílny včetně novinky v podobě odlévání filmové loutky, rodiče ocení dětský koutek. „A jedno patro zasvětíme programu Game Day, kde si budou moci diváci zahrát počítačové hry nominované na cenu Česká hra roku včetně pokračování kultovního Samorostu,“ řekla Gabriela Zajícová.

Anifilm doplní několik výstav. Jedna z nich letos ukáže loutky z nových českých filmů, z večerníčku Povídání o mamince a tatínkovi nebo postavičky lesních skřítků z filmu Až po uši v mechu.

Permanentka na šestidenní festival bude za 500 korun, vstupenka na jednotlivé představení stojí 50 korun.