Robert Fulghum jim říká létající cirkus. Za dobu své existence prolistovali 75 knih, kolikrát odehráli za den dvě představení ve dvou různých městech. Herecká parta kolem cyklu scénického čtení LiStOVáNí slaví deset let. A kde jinde by se mělo slavit než v Českých Budějovicích, protože zde v roce 2002 vzniklo. Oslava se uskuteční 30. listopadu od půl osmé večer v Malém divadle.

Pro ty, kdo LiStOVáNí neznají: nečekejte žádné čtení oblíbených pasáží. Jak autoři říkají, publikum prožije představení s rekvizitami, kostýmy i hudbou. Založili ho herci Jihočeského divadla Lukáš Hejlík, Věra Hollá a Pavel Oubram. Z Jihočechů se k nim před pěti lety přidal ještě Tomáš Drápela.

Za deset let, kdy představili 75 knih v kavarnách, knihovnách, divadlech, ale i školních jídelnách a tělocvičnách, je často provázeli samotní autoři. Kromě zmíněného Fulghuma také Mariusz Szczygiel s Gottlandem, autor Mládí v hajzlu C. D. Payne,  z českých spisovatelů Tomáš Sedláček, Markéta Baňková, Miloš Urban, Emil Hakl i Jihočeši Jiří Hájíček a Jan Cempírek.

„Jsme světově jedineční, což mi potvrzují autoři ze všech zemí. My jsme tehdy opravdu chtěli něco dělat. Byli jsme v prvním angažmá, mně dojížděla umělecká puberta a přicházelo velké vystřízlivění. Uvědomil jsem si, že v Budějovicích nevidím moc šťastných lidí po čtyřicítce, vnímal jsem jejich závislost a paralelní nas*anost na divadlo," řekl Lukáš Hejlík, známý i ze seriálů Terapie nebo Ordinace.

Škrtání.cz

Listovací narozeniny sestavili herci jako zábavný večer, který diváky provede zákulisím. Zazní deset ukázek z nejlepších představení, lidé se dozví, co se nevešlo nebo jak se z cyklu stává projekt škrtání.cz.

„Pustíme spoustu videí těch, kdo se mezi námi mihnul, od Sedláčka po Fulghuma, zdravice a blahopřání od 30 autorů. Přijdou zřejmě Jihočeši Jiří Hájíček, Jan Cempírek a David Jan Žák, do toho chystáme etudy jako listování telefonním seznamem. Celé je to sranda, nudit se nikdo nebude a máme výzvu pro fanoušky:  objeví se i dort?" popsal Lukáš Hejlík.

Jednou z jeho opor je členka zdejší činohry Věra Hollá. LiStOVáNí, v němž působí devět let, pro ni znamená radost s trochou adrenalinu. Sama má doma asi 700 knih, dokonce i pod postelí a za skříní. Z těch, jimiž listovala na jevišti, jí hodně utkvěl román A taková to byla láska od Anny Gavaldy.

„Jsem schopna přečíst třeba pět knížek za týden. Jsem konzument, který si prožije cizí život během dvou dnů, ale pak jsem schopná dva měsíce nepřečíst nic," řekla již dříve Deníku Věra Hollá.

Knihy pomohly i při rozvodu

Šéf LiStOVáNí Lukáš Hejlík ho vnímá jako své dítě a nejvěrnějšího partnera. Jako rozptýlení, ale zároveň oběť pro soukromí. „Přináší však velkou energii, my opravdu rozséváme radost. Otázkou je, kolik jí zbude pro nás," uvažuje.

V každé ze 75 knih má záložku. Niterný vztah má ke dvěma: Dobrý proti severáku od Daniela Glattauera, a Doppler od Erlenda Loe. „Byla to fantastická představení a v mém životě naprosto stěžejní knihy, dávám je jako dárky."

O korespondenčním románu uvažovali dlouho, takže kniha Dobrý proti severáku, založená na mailech, se skvěle hodila. A všechny oslovila. „Musí potěšit každého, kdo v sobě má aspoň trochu romantiky. Troufám si tvrdit, že je to snad každý, a kdo si to nemyslí, měl by si knihu přečíst. Tenhle e-mailový milostný balet je dokonalý," vysvětlil herec.

S oběma knihami zažíval osobní paralely; Doppler mu dával sílu při rozvodu. Jedná se o sociální grotesku, v níž muž s radikálními názory opustí rodinu a žije v lese s losím mládětem. „Po rozchodu jsem byl rozbolavělý, kniha mi pomáhala," dodal Hejlík.