Gotická plastika zvaná Rudolfovská madona, která byla nalezena v roce 1937 a dosud ji spravovala Alšova jihočeská galerie, patří Římskokatolické farnosti v Rudolfově na Českobudějovicku. Jihočeský kraj v úterý uznal, že je farnost jejím vlastníkem.

Madona, která patří k nejcennějším památkám raně gotického sochařství v Česku, zůstane ale i nadále v galerii. Bude ji mít od církve půjčenou. Vyplývá to z memoranda o uznání vlastnictví, které v úterý přijali krajští radní.

Madona byla objevena na bočním oltáři kostela sv. Víta v Rudolfově u Českých Budějovic. Jedná se o gotickou plastiku z jedlového dřeva s polychromií, která vznikla kolem roku 1340. V roce 1947 byla podle dochované korespondence zapůjčena do Městského muzea v Českých Budějovicích. V roce 1953, po založení Alšovy jihočeské galerie v Hluboké nad Vltavou, byla předána do její správy.

O tři roky později plastiku farní úřad údajně daroval galerii, výměnou za zhotovení její kopie. Neexistují ale listinné doklady, které by darování potvrdily. Madona je jen zapsána ve vědecké kartě galerie.

Neexistují doklady

„Nenašel se jediný relevantní doklad o tom, že byla madona do přírůstkové knihy galerie zapsána zákonným způsobem,“ uvedl radní František Štangl. Z dochované korespondence lze vyvozovat, že plastika byla farností galerii jen zapůjčena.

Před dvěma lety se zástupci farnosti obrátili na galerii a žádali uzavření výpůjční smlouvy. Galerie ale tvrdila, že madona je součástí její sbírky a tím pádem v majetku kraje. Poté se farnost obrátila na kraj a požadovala po něm přiznání vlastnického práva k Rudolfovské madoně a uzavření výpůjční smlouvy s galerií.

Zástupci farnosti již dříve potvrdili, že se zápůjčkou by souhlasili, ale jen na základě výpůjční smlouvy. O peníze v tomto případě nestojí.
„Jde nám o spravedlnost a pořádek. Nejedná se nám o nic jiného, než aby to bylo uvedeno právně do pořádku a jako vlastník uznána farnost,“ vysvětlil před časem diecézní konzervátor Jiří Černý. Zápůjčku má církev navíc podloženou listinami z let 1949 a 1968.

Úterním memorandem podle Štangla kraj uzná, že farnost nepřestala být vlastníkem madony. Pokud by se ale našel doklad, že socha byla do přírůstkové knihy zapsána právem, pak ji farnost kraji vrátí. Součástí memoranda je i návrh smlouvy o výpůjčce madony galerii na pět let s opcí na další období, dodal Štangl.

Kurátor: Je to precedens

Kurátor Alšovy jihočeské galerie Vlastimil Tetiva z memorand ale radost nemá. Podle jeho slov se může stát nebezpečným precedentem do budoucna. „Vznesené nároky by mohly vyvolat reakci, kdyby se začaly ozývat další farnosti, a mohlo by to vést k degradaci sbírky. To, že tu madona zůstává, je jedna věc, ale je to problém sbírky flámského a holandského malířství, kde je značná část majetkem Zátkovy rodiny. Kdyby se rozhodla, že je bude prodávat, tak tady budeme mít kopie, což bude devastovat autentičnost sbírky,“ reagoval kurátor.

Pokud by kraj ovšem na dohodu o výpůjčce nepřistoupil, pak by bylo podle Štangla možné, že by se spor dostal k soudu. Kraj by totiž podle něj vlastnictví uznat nemusel.

Plastika madony je jedna z nejstarších v Česku. Do Rudolfova ji v roce 1698 věnovali budějovičtí kapucíni s oltářem Panny Marie Pasovské. Je vyřezána z jedlového dřeva a měří 141 centimetrů.

PETRA MĚŠŤANOVÁ, ČTK
VÁCLAV KOBLENC

ČTĚTE TAKÉ: