Divadelní pouliční performance v centru zahájí v pondělí odpoledne Budějovický Majáles. Ten letos potrvá pět dní, přičemž vrchol přijde v pátek – to si studenti zvolí svého krále či královnu a zahrají známé skupiny jako andělští Charlie Straight nebo Please the Trees. Pětidenní akce přinese hudbu, divadlo, filmy i happeningy. Vstup na celý festival je zdarma.

Majáles oživí téměř celé centrum: Sokolský ostrov, Piaristické náměstí, Solnici, Velbloud a Českou ulici. Kromě toho se některé z programů odehrají v Malém divadle, U Beránka, Café Hostelu, Legendě a klubu Brown.

Největší pozornost tradičně poutá průvod masek městem a následná volba krále majálesu. Je šest kandidátů. „Zatím pro ně hlasovalo kolem 70 studentů,“ řekla mluvčí festivalu Lenka Veverková.

Slavnost přinese oproti předchozím rokům několik novinek. Patří k nim například majálesové svatby. „Studenti se budou moci oddat po dobu festivalu, to znamená na těch pět dní a dostanou od nás nějaký svatební dar, věcný nebo formou občerstvení,“ upřesnila Lenka Veverková.

Mezi další novinky patří majálesové osvěžovny, kde budou mít studenti od pondělí do pátku slevy, nebo páteční mše a koncert Dáši Vokaté v kostele na Piaristickém náměstí. Nová je také scéna Dark Side of Majáles pro regionální kapely. V pondělí zahrají v Legendě a v klubu Brownu, v úterý ve Velbloudu.

Změn doznalo také soupeření škol, které se zapojí do průvodu, jenž projde centrem v pátek po půl jedné odpoledne. „Školy budou dostávat body za splnění úkolů a věhlas vítěze připadne té, která jich získá nejvíce. Body se budou udělovat například za vytvoření majálesového plakátu, účast na StreetArtu nebo za alegorické vozy a transparenty,“ vysvětlují organizátoři na internetových stránkách www.budejovickymajales.cz.

Web obsahuje i kompletní program. Ten je pestrý, nejvíc bude hudby: během týdne zahraje 43 skupin. Mezi jinými táborští Please the Trees, třinečtí Charlie Straight, kteří letos získali tři Anděly, i budějovičtí VEES. Větší prostor dostala rovněž divadla, jichž přijede celkem pět. Trasu mezi jednotlivými scénami navíc oživí street art – kejklíř Slávek či Kabaret Kajbar.

„Snažíme se studentům ukázat to, co jim střední proud do Budějovic nepřiveze, to, na co by ani nezašli a co neznají, aby si mohli rozšířit obzory,“ doplnila Veverková. Loni navštívilo Budějovický majáles přes 8000 lidí a do průvodu se zapojilo přes 2000 studentů.