Centrum je takřka mrtvé, vysokoškoláci nikam nechodí… Problémy kultury v krajském městě se rozhodli řešit lidé sdružení okolo projektu Budějovice kulturní. Do konce července předloží návrh, který radnice zařadí do strategie rozvoje kultury.

Zhruba patnáctičlenný tým vidí několik problémů. „Mohlo by být mnohem víc akcí, aby se sousedé navzájem potkávali, ne jenom dva festivaly během roku. Ve městě máme 13 000 vysokoškolských studentů, což je víc než desetina obyvatel, a přitom je na kulturních akcích vůbec nevidíme,“ řekl koordinátor projektu Ondřej Kašpárek.

Inspirovali se v Plzni, kde stejný záměr podpořilo město částkou 800 tisíc korun. Budějovice zatím vyčlenily jen 150 tisíc. Z těch se bude platit například průzkum formou dotazníků. „Chceme je dát do klubů, kaváren, knihupectví i knihoven, oslovit kulturní publikum,“ upřesnila produkční Jana Tolnayová.

Další aktivitou je pocitová mapa města, kdy člověk pomocí barevných lepítek zaznamenává vztah k místům, která má rád, ale i ta, jimž se vyhýbá. Kdokoli pak může přijít 1. června na setkání do Slavie, kde se bude mluvit o budoucnosti kultury v Budějovicích. „Chceme doplnit prázdná místa na kulturním trhu. Plán rozvoje města končí rokem 2013 a je na čase přemýšlet, co dál,“ doplnil Kašpárek.

Jednou z vizí je zaplnit kulturou veřejný prostor. Na toto téma se nedávno vyjádřil pro Deník i architekt Adam Gebrian. „V Budějovicích bych veškerou snahu soustředil do posílení historického jádra. A v momentě, kdy by se to stalo, tak budou mít lidé k městu jiný vztah,“ uvedl Gebrian.