Krásnou jihočeskou přírodu před několika lety natrvalo vyměnila za svou rodnou Altaj ruská malířka Jelena Žukovská.

„Maluji od dětství a jsem ráda, že jsem objevila jihočesku přírodu a mohu zde tvořit,“ přiznává čtyřiačtyřicetiletá Jelena Žukovská, která se před lety přistěhovala do Novohradských hor.

Pirožkový večer

Tehdy ji tu učarovala příroda i atmosféra Terčina údolí.
Krajinky a další působivé obrazy Jeleny Žukovské mohli lidé vidět v uplynulých dnech v českobudějovické galerii Měsíc ve dne v Nové ulici vedle Polikliniky Sever.

„Diecézní charita České Budějovice zde uspořádala ve středu 10. dubna setkání s cizinci nazvané Pirožkový večer, kterého se zúčastnila i autorka výstavy,“ prozrazuje Taťjána Šeráková z poradny pro cizince a migranty. Mezi návštěvníky u ochutnávky ruských pokrmů nechyběla ani dcera malířky Marina Žukovská, studentka ruštiny na pedagogické fakultě Jihočeské univerzity.

„Maminka ráda maluje od dětství, už její dědeček totiž maloval. I proto vystudovala výtvarnou školu a teď maluje i v Čechách, kam jsme se přestěhovali. Maminka bydlí v Novohradských horách, které ji stále inspirují,“ dodává dcera a přiznává, že se i se sestrou „pomamily“ a malují obě také.

Malířka z Altaje

Výtvarnice Jelena Žukovská (Elena Zhukovskaya) se narodila 9. listopadu 1965 v ruském městě Barnaul v Altajském kraji.
V roce 1979 – 1984 studovala na Pedagogické škole vytvarného umění v oboru Vytvarné umění a technické kreslení ve městě Novoaltajsk. Od roku 1984 do roku 1986 působila jako ředitelka Základní umělecké školy v městečku Kolyvaň.

Po svatbě se odstěhovala na Ural, kde rozvíjela svoji olejomalbu a kresbu uhlem. Má za sebou několik výstav v galeriích, i charitativních akcí, kde přispívala svými obrazy. Její díla jsou v soukromých sbírkách v Evropě a v USA.
Nyní žije v jižních Čechách, kde pro svá výtvarná díla nachází stále inspiraci v krásné přírodě a pohádkové architektuře zdejších hradů a zámků.
V uplynulých letech vystavovala například v Nových Hradech, Českém Krumlově, Trhových Svinech, Horní Stropnici nebo v Českých Budějovicích.
(zdroj: www.obrazyelena.estranky.cz)