Pozvání pro letošní rok přijali akademické malířky Alena Petříčková a Marina Richterová, akademičtí malíři Arnošt Chabera, Dimitrij Kadrnožka, Vojtěch Kolařík, Karel Marx, Jiří Mika, Karel Rossí a akademičtí sochaři Jaroslav Bartoš a Lubomír Macháň.

Většinu zde přítomných umělců inspiruje příroda, kterou vnímají z nejrůznějších úhlů pohledů. „V této mimořádně krásné tvorbě se odráží rytmus nejen krajiny, zasažené lidskou civilizací, ale i abstrakce. Ono totiž krásnou krajinu Novohradska, uklidňující prostředí kláštera či blízkost nejstarší přírodní rezervace ve střední Evropě lze považovat za prostředí, v němž je možné ještě dnes potkat i múzy,“ podotkla majitelka pořádající Galerie Vida Štěpánka Říhová.

Tradici, že na těchto sympoziích mohou umělci nejen tvořit, ale především otevřeně hovořit o své práci a názorech na život a umění minulé, současné i budoucí, potvrzuje také akademický malíř Dimitrij Kadrnožka.

„Vracím se na tuto akci coby nestor už proto, že je to jedno z mála sympozií, kde se pořád maluje. A to v krásné přírodě. Někdo z ní čerpá, jiný ne. Pro mě je důležité, že se sejdeme v ateliéru jako dřív za studentských let, debatujeme a přicházíme na nové nápady. Zkrátka, cítíme se tam dobře,“ uzavírá umělec, který stál při zakládání sympozia.

Na tvorbu malířů a výtvarníků se můžete přijít podívat kdykoliv během konání sympozia a zároveň jste zváni na vernisáž vytvořených děl, která se koná v hradní galerii Státního hradu v Nových Hradech dne 30. července od 17 h.