Jak se může v době ekonomické krize uživit ruská malířka z Altaje v jižních Čechách?

„Nemám teď práci,“ přiznává sympatická Jelena Žukovská, malířka z ruské Altaje, která vystavovala obrazy v českobudějovické galerii Měsíc ve dne. „Maluji ale dál.“
Její krajiny i pocitové obrazy plné osobních pohledů na svět jsou na prodej, ve hře o peníze má i zakázky, kdy tvoří portréty nebo krajiny podle zadaných fotografií. Jenže to nestačí.

„Malovala jsem tady už před deseti lety, kdy jsme s rodinou přijeli do jižních Čech,“ říká vysokoškolsky vzdělaná výtvarnice. „Jsem moc ráda, že jsme tu našli druhý domov. V Čechách jsem tu dělala třeba i v pekárně. Nevadí mi práce rukama. Jenže teď v době ekonomické krize, kdy propouštějí české zaměstnance, nemám žádnou práci a těžko ji sháním,“ vysvětluje Jelena Žukovská, která by ráda třeba učila děti malování.

„Budu teď chodit na kurzy pedikúry, manikúry i masáží,“ prozrazuje, kam povedou její rekvalifikační kroky.

„S rodinou žijeme u Suchdola nad Lužnicí a rádi bychom si tam otevřeli malý rodinný penizon v domě. A moje nová kvalifikace se tam určitě hodí,“ směje se sympatická malířka a připomíná spoustu turistů, kteří do blízkosti jejího nového domova každoročně přijíždějí, aby si odpočinuli.