Tradiční masopustní průvod, složený z mládenecké koledy z Doudleb, mečové koledy souboru Úsvit, souborů Furiant, Malý Furiant a Úsvitáček, se už po osmnácté vydá v úterý v 15.45 hodin od KD Slávie na náměstí, aby zde požádal o provedení koledy primátora města a kněze Děkanství u sv. Mikuláše.

„Úsviťácká a doudlebská by se měly potkat a objevit by se mohlo i nějaké to štengrování a dohadování,“ prozrazuje umělecká vědoucí národopisného souboru Doudleban Mirka Dürnfelderová.

Za doprovodu dechovky Šumavanka potěší Úsvit hosty Malého pivovaru, Doudleban zamíří do pivnice Masné krámy. Tím ovšem masopustní veselí zdaleka nekončí; v Domě kultury ve Straňanech budou od 20. hodiny večerní potrestány hříchy, které se během koledy nahromadily. „Trest může být veselý, smutný, s písničkou nebo bez ní,“ uvedla vedoucí Doudlebanu, který se rozhodl po padesáti letech tradici vysekávání kop a trestání koledníků obnovit.

„Kopa je staročeská míra, ale různě se smlouvá podle čeho se má trestat. Když se přijde na to, že se nedá vysekávat čili trestat třeba podle kop sena, které vzala voda, tak se trestá natvrdo takzvaným rychtářským právem, neboli ferulí přímo na zadnici,“ popsala Dürnfelderová a dodala, že jako poslední přijde na řadu Moučnej a dojde i na Židy. Ale protože je to „cháska nezvedená“, ukradnou listinu se soupisem hříchů, takže není koho a za co trestat. S posledním předpůlnočním kolečkem vše utichne a začíná období předvelikonočního půstu.