„Je to prezence méně známých kapel,“ říká o akci její zakladatel a hlavní organizátor David Zíka. Letos pozval například Mumakil, Panychidu, Retroprotest nebo Attack of Rage.

Festival vznikl původně proto, aby si i nekomerční kapely zahrály na kvalitní aparaturu a vystoupily před větší návštěvou. A myšlenka se ujala.

„Starosta je s námi solidární. Organizačně to máme všechno zmáklé,“ zdůrazňuje Zíka k neobvyklému spojení tvrdé muziky a poklidné vesničky, ze které je do Holašovic, co by kamenem dohodil.

„Lidi nám docela fandí. A je to jen jednou ročně, takže to vydejchají i ti, co nám nefandí,“ oceňuje vztah sousedů k festivalu Zíka, sám řidič z povolání. Zároveň připomíná, že druhou duší a pilířem setkání metalových kapel je zábořský restauratér. „Béďa se stará o prostor a zázemí, já o kapely a program,“ přibližuje zákulisí hlavní organizátor a dodává, že účast souborů se musí vyřešit půl roku dopředu.

„Byli jsme v Záboří na festu už třikrát. Kamarád tam má chalupu a je to taková rozumná akce, žádný přemrštěný davy. Taky je to dobrý termín. Zkraje sezony. Přes léto se to pak občas tluče,“ konstatoval na adresu festivalu, který už má své stálé příznivce, Pavel Malíř z Českých Budějovic.

Obměna

Nabídka kapel se pravidelně obměňuje, i když jedna nebo dvě se objevují na malém pódiu opakovaně.

Hlavní stan rozbijí kapely i návštěvníci vždy v obecní hospodě a na jejím dvoře, žádné bouřlivé scény ale organizátoři nepamatují.

„V tomhle prostředí se pohybuji šestnáct let. Sem jdou lidi za muzikou. Drží se svýho piva a poslouchají muziku. Jsou to rockeři nebo příznivci metalu,“ popisuje obvyklou skladbu posluchačů Zíka a dodává, že s konflikty se setkal spíš na lidových zábavách nebo diskotékách, kde se mladí frajeři potřebovali „ukázat“.

Nad barokními štíty stavení se už nadcházející sobotu od odpoledne do dvou po půlnoci ponese punk rock, melodický death metal nebo grind core. Vstupné je od 190 do 250 korun. „Chceme, aby vstupné bylo únosné. Leccos i dotujeme,“ říká Zíka a dodává, že i kapely jsou jen na svých nákladech.