Zuzana Michnová má stále velké charisma. Asi 500 lidí se o tom přesvědčilo při sobotním koncertě v budějovické Bazilice. Michnová a Oskar Petr, dva z původního tria Marsyas, tam zahájili turné s Petr Kalandra memory bandem. Jenže právě této kapele zatím schází dost k tomu, aby se dalo mluvit o plnokrevném návratu slavné folkrockové party.

První polovinu večera, zahájenou Lodníkem, ladil pamětníky Kalandrův revival. Zpěvák Míra Kuželka se hlasově opravdu velmi blíží barvě předčasně zesnulého bluesmana. Hned v třetí písni Slunce a déšť vyburcoval publikum ke zpěvu a slova Ó, já tě znám, znám tvůj sen se mu vracela sborem. Potlesk si vychutnal i za Dětské šaty. Místy však písním chyběla dynamika, to když band příliš tlačil.

Po sedmé kalandrovce stanul na pódiu Oskar Petr a hlediště trnulo - v prvních dvou kouscích 58letý hudebník válčil s výslovností a nebylo mu příliš rozumět. Až se Zmrzlinářem přišla změna. Jen škoda, že ve sboru se nepřidala Michnová.

Zkraje druhé půle pobláznil návštěvníky nejprve hráč na foukací harmoniku Igor Šikula instrumentálkou. Radost z ní kazí jen nepřiznané autorství: nešlo o jeho skladbu Mašinka, jak bylo řečeno, ale o Traintime od skupiny Cream.

Když Kuželka foukačkáře představoval, poněkolikáté se vyjevila jeho hlavní slabina: v průvodním slově chce být stále vtipný, což se mu ne vždy daří. A hláška 'Každý Čech má mít svého Ukrajince' byla za hranou. Méně mluvit by prospělo.

Po Šikulově exhibici se konečně objevila ta, na niž všichni čekali. Jako by se pódium rozsvítilo, se zpěvačkou přišla chemie a charisma. A když jen se dvěma kytarami a třemi hlasy dali Zní, skladbu od CSNY s poetickým textem Oskara Petra, pamětník musel být šťastný jak trám.

V kapelním aranžmá následovaly Hrnek a Marsyas a Apollón, při němž si Michnová koncert očividně užívala. Bohužel ne nadlouho. Další série měla totiž 'těžkou pr… ', což komentovala i ona. Po Zemi Bójů zakřičela 'Bylo to pomalu', s tempem byla nespokojená i v hitu S Luisem. Patřičně nešlapala ani Za městem - originál se Skálovými kytarami a Hrubešovými plechovkami působí mnohem živěji. Zatímco kalandrovky má band najeté, písně Marsyas se teprve učí a je to slyšet (výjimku tvoří kytarista Jiří Charypar, jenž hrál i s Kalandrou).

Možná i to se podepsalo na projevu hlavní aktérky. Jímá autora až bázeň, když má toto říci o legendě, ale je to tak: Zuzana Michnová opravdu místy (Příště se ti radši vyhnu) zpívala falešně. Mezi 25 písněmi se naštěstí urodilo i dost momentů krásných. Pro Marsyas typicky barevný vícehlas zdobil Dívku z plakátu i Záliv Žár; dechberoucně vyšlo finále. V Nebeské bráně si Michnová šla na jeviště pro bundu, ale spontánně se připojila. I s kabelkou pak znovu přitančila při závěrečné Zavolej jen moje jméno. A to, jak prožila slova z originálu You've Got a Friend americké zpěvačky Carole King, bylo prostě nádherné.

Turné se jmenuje Pocta Marsyas. Snad se pánové z doprovodné kapely zlepší, aby se stali důstojnými partnery Michnové a Petra. Jen pak může platit slogan z jejich webu: 'Dvakrát do stejné řeky nevstoupíš, ale můžeš se vykoupat ve vodách moře, které tato řeka naplňuje.' Zatím je to moře na koupel trošku studené.

Hodnocení: 60%


Seznam písní: Lodník, Chci tě znát, Slunce a déšť, Postavím si dům z obilí, Dětské šaty, Měšťácký blues, Asi v tom bude nějakej háček, Napiš, Pojď se mnou, Zmrzlinář, Mašinka / Traintime, Zní, Hrnek, Marsyas a Apollón, Za městem, Sám ví líp, Země Bójů, Dívka z plakátu, Příště se ti radši vyhnu, Záliv Žár, Břímě, Jako solnej sloup, S Luisem, Nebeská brána, Zavolej jen moje jméno