Návrh přesunout otáčivé hlediště z krumlovské zámecké zahrady do přilehlého zahradnictví představili ve čtvrtek památkáři ministru kultury Jiřímu Besserovi. Ten ho sice neodmítl, za zásadní ale považuje, aby se všechny strany domluvily na jednotném postupu.

Ministr si ve čtvrtek kromě točny prohlédl i zámeček Bellárie, kde má Jihočeské divadlo zázemí, a zahradnictví. „Jsou to dvě krásné rarity úžasného Českého Krumlova, jak Bellárium a zahrada, tak otáčivé hlediště. Je potřeba najít takové řešení, aby obě tyto rarity ve městě nadále zůstaly i třeba s vyhlídkou toho, že to bude trvat deset, patnáct let. Nebude to jednoduché, protože jsou v tom mezinárodní zájmy na půdě UNESCO. Důležité je, aby česká strana byla jednotná, potom můžeme uspět,“ řekl před točnou ministr.

Poslední rozhodnutí padlo v březnu. Ministerstvo se s městem a krajem dohodlo, že otáčivé hlediště zůstane na místě do roku 2015. Besser v tom vidí prostor pro řešení. „Nejdřív bych rád, abychom našli společnou řeč všech institucí, které jsou do tohoto relativně příjemného problému zataženy. A někdo pak třeba přinese ještě jiný námět než je přesun za jezírko. Ale Bellárie by skutečně zasloužila asi trošičku osvobodit a otevřít pro lidi,“ doplnil.

Památkáři ministra upozornili na záměr z roku 2002, který spočívá v tom, že hlediště by se v podélné ose přesunulo ze zahrady o 200–300 metrů dál do zámeckého zahradnictví. Nové prostředí by podle krumlovského kastelána splňovalo požadavky divadelní i provozní.

„A hlavně i naše tím, že by se zahrada oprostila od těch 200 tun kovové konstrukce. V zahradnictví by se vybudoval úžasný přírodní areál, kde by měl amfiteátr noblesní možnosti pro svůj rozmach a rozvoj. Zahrada ho svírá,“ vysvětlil Slavko. Problémem jsou ale pozemky. Většina patří státu, ale spekulanti skoupili asfaltové cestičky mezi původními záhony a pařeništěmi.

Dvě točny v sobě?

Ředitel Jihočeského divadla Jiří Šesták uznal, že zahrada je pro ně limitující, protože scénografie je daná a dost neměnná. „Na druhé straně je tento prostor vizuálně nádherný. Byl bych velmi pro, aby se postavil polydimenzionální model, což je patent pana Brehmse, který navrhl pro Mexiko, kde se to nepostavilo, a to by byl naprostý světový unikát,“ reagoval Šesták. Jde o dvě točny v sobě, které se točí proti sobě a vytváří intimní prostor, který v zahradě chybí.

V tom ale spatřuje ministr problém. „V době, kdy hledáme peníze na důchodovou reformu, tak nevím, jestli si země může dovolit megalomanské, byť světově raritní řešení,“ odpověděl Besser.

Památkáři jsou přesvědčeni, že točna v zahradnictví může najít podporu. Argumentují tím, že této myšlence se nebrání ani šéf divadla. „Varianta v zahradnictví je tak silná a perspektivní, že dohoda možná je,“ věří šéf jihočeských památkářů Petr Pavelec.