Přilákal už první stovky návštěvníků a během pěti dnů nabídne hity jako Astroboy, pásmo Ovečky Shaun, rodící se filmy včetně novinky Jana Švankmajera, projekce na rybníce Svět i výstavy. Jednu z nich, Evropské pexeso, již ve středu instalovala režisérka Maria Procházková.

„Ranní projekce byly plné,“ pochvaloval si ve středu odpoledne v kinokavárně jeden z organizátorů Tomáš Rychecký. „Snažíme se dokončit výzdobu města, zabydlet ho našimi maskoty, barevnými potvůrkami od Jardy Plachého. Začínáme instalovat nafukovací plátno na večerní projekci, přijíždějí hosté,“ vypočítával.

Plachého breberky, jejichž předobrazem je hmyzí svět i Mickey Mouse, jsou vyřezané na jeden a půl centimetru tlusté dřevěné desce. Zabydlely se na náměstí i v kině. Festival připomíná také již zdálky viditelný banner na věži s rozměry 4 x 8 metrů.

Náměstí působilo ve středu ještě mírně ospale. I stánkař u zámecké brány se ptal: A kdy to vlastně začne? Živo bylo ovšem v sále Pod věží, kde začaly animační dílny pro děti. Jen včera jich různé techniky ozkoušelo zhruba sto.

„Kreslí do písku po malinkých kousíčkách, je to technologie pro ty nejmenší, kdy přidávají třeba kostičky a hrozně jednoduchým způsobem s nimi vyrobíme filmeček. Pak tu máme kybernetiky, kdy si kreslí do photoshopu nebo tužkou na tabuli, což je interaktivnější, zpracovávají i zvuk,“ popisoval v plném sále koordinátor dílen Pavel Kout. Ve čtvrtek ještě přijedou bývalí studenti ze Zlína, kteří do animace zapojí živé herce na Masarykově náměstí.

Z Budějovic ve středu na dílny dorazila mezi jinými Mirka Aurová. Její tříletá Adina a pětiletá Bojana vyráběly rytíře na koni, kterého rozpohybovaly. „Animovaly, zrovna dodělaly zvuk, už jsou slyšet i kopyta. Řekla jsem si, že je na čase děti zaučit. Teď jdeme na projekci a o víkendu se sem ještě vrátíme,“ vylíčila pětatřicetiletá Aurová.

Děti, ale nejen je, potěší také výstava loutek a rekvizit u filmů Aurela Klimta, mimo jiné z loutkového vesmírného muzikálu Lajka, Čchin a Gagarin. Postavičky zaplnily první patro pivovaru a co kus, to originál: kašpárek, přísný generál v modré uniformě, dojemný opilec s lahví rumu, kominík, ptáci a další přepodivné, ovšem milé figurky.

Na Anifilmu jde ale už podle názvu hlavně o promítání. Čtvrteční program toho slibuje dost. Pro náročnějšího diváka pásmo Kaleidoskop v divadle, průřez nejlepšími světovými snímky, které vznikly poslední dobou. „Máme i některé oscarové kousky, ale není to žádné těžkopádné depresivní umění. V sekci Work in progress uvedeme připravované české celovečerní filmy. Pro dětského diváka pásma večerníčků na zámku a v Roháči, kde jsou projekce zdarma, začínáme maraton Ovečky Shaun: pustíme prvních třicet dílů, každý má sedm minut,“ nastínil Tomáš Rychecký.

Pravda, v Třeboni jsou stále patrné stopy AniFestu (napřílad čáp v chodbě sálu Pod věží), který se letos odstěhoval do Teplic. Nejen program ale naznačuje, že Anifilm ho naplno a kvalitně nahradí. Včetně půvabných breberek.