Je to originální: Vladimír Mišík, Ondřej Havelka nebo Sto zvířat hrající na někdejším 'buzerplace'. Stane se v sobotu 3. září ve Volarech na Festivalu proti ztrátě paměti. „Založil jsem ho na protest proti setrvačnému fungování totalitních spolků, jako připomínku některých násilně zapomenutých událostí. Svoboda je dar, který každý nepřijme,“ říká organizátor akce Bohumil Harmonický.

Pořádáte Festival proti ztrátě paměti. V čem ji podle vás ztrácíme?
Název akce je Koncert pro svobodné lidi aneb Festival proti ztrátě paměti. Podtitul vymyslel loni Vláďa Merta. Jde o to nezapomenout na období 1948 až 1989, na to, co se tady odehrávalo. Ve Volarech byla pohraniční stráž, já sám jsem tam dva roky sloužil, táta taky. Vybral jsem si téma obětí železné opony, kdy byli lidé zadrátovaní jak v koncentráku a nebylo možné dostat se ven. Mladší generace o tom už neví.

Pro ni je to asi historie.
Já jim to nechci nutit. Proto jsem zvolil formu festivalu, kam přijedou kapely, které mají k tématu trošku blízko. Festiválek s myšlenkou. Nabídnout dobrou muziku a díky moderátorům a hostům přiblížit něco z doby minulé. Proto taky nemáme vstupenky, ale propustky do hraničního pásma.

Připomeňte, jak systém propustek fungoval?
Republika byla zadrátovaná po celé západní hranici s Německem a Rakouskem. Šlo o pásmo, kde každého, kdo tam vstoupil, kontrolovaly hlídky. Hodně lesů, polí. A aby tam mohli lidé ze zemědělských družstev pracovat, potřebovali propustku. Byli takzvaně prokádrováni, jestli jsou spolehliví, a díky propustce mohli dovnitř. Mimochodem: kdo má rád Šumavu, tak na spoustu krásných míst se tehdy nemohl podívat.

Bohumil Harmonický pořádá ve Volarech Koncert pro svobodné lidi aneb Festivalu proti ztrátě paměti.Zdroj: Deník/ Jaroslav Sýbek

Budou vaše propustky podobné těm tehdejším?
Vznikly podle originálů. Kdo bude chtít, vyplníme mu i jméno, ale lustrovat ani ověřovat politické názory nebudeme (úsměv).

Kolik diváků z mladší generace přišlo loni?
Naše ročníky již s sebou berou děti. Bylo mi občas vytýkáno, že tam nemám nic pro mladé, proto letos přijedou Dr. Kary & Wilda Panda, které mi poradila nejmladší dcera. Mladších bylo minulý rok méně, ale byli. A lidé mi říkali, že 600 diváků na první ročník je úspěch.

V letošním programu máte jména jako Vladimír Mišík, Ivan Hlas, Ondřej Havelka, Václav Koubek, Sto zvířat… Kdo je vaše srdcovka?
Já si vážím každého, kdo chce zahrát a pochopí myšlenku. Ale v mládí jsem asi nejvíc naposlouchal Vláďu Mišíka. S Ivanem Hlasem jsem se dokonce trošku poznal, protože švagr bydlí v Dejvicích a hrál s Ivanem kuličky… Ale těším se na všechny.

Ondřej Havelka.Zdroj: archivFestival pořádáte v areálu bývalých kasáren, bude se hrát na 'buzerplace'. Proč zrovna tam?
Původně jsem chtěl dělat festival na náměstí ve Volarech, ale tou dobou byla loni naplánovaná rekonstrukce náměstí. Začal jsem hledat jiné místo a kasárna se ukázala jako ideální.

Jak to muzikanti vnímali?
Málokdo jsme kdy viděli Toníka Ducháčka z Garage usmívat se a tančit. A to se u nás loni stalo. Míša Leicht z Copu by to nejradši organizoval každý den v každém příhraničním městě, hezky burcoval (úsměv).

Asi před třemi lety jste si změnil jméno z Miroslav Crha na Bohumil Harmonický. Chcete festivalem přispět k harmonii na Šumavě?
Harmonii hlavně potřebuju získat já sám. Nové jméno a příjmení jsem si dal k padesátinám. Mír jsem slavil jako Miroslav padesát let, tak teď bych chtěl dělat věci bohu milé. Doufám, že festival tuto myšlenku naplní.

Koncert pro svobodné lidi- Sobota 3. září, od 10.00
- Volary, bývalá kasárna
- Vladimír Mišík, Ivan Hlas, Ondřej Havelka & Melody Makers, Václav Koubek, Sto zvířat, Dr. Kary & Wilda Panda, Echt!, Žamboši, Sbor břežanských kastrátů ad.
- další hosté: Luděk Navara, Tomáš Hauser

- Vstupné: Předprodej: 210 Kč / Na místě: 250 Kč

http://koncert-pro-svobodne-lidi.webnode.cz/