Znáte jejich hlasy z rozhlasu, ale možná byste je na ulici nepoznali. Jak vypadají ti, kteří k vám dennodenně promlouvají nebo pro vás připravují vysílání?
Dnes se vám představuje Hana Šoberová, moderátorka a redaktorka Českého rozhlasu České Budějovice.

Dělám, co mě baví
Po maturitě na pětileté obchodní akademii jsem odjela do zahraničí. Pracovala jsem jako au-pair v Rakousku a Anglii, zároveň jsem tam studovala jazyky.

Jejich znalost jsem využila hlavně jako průvodkyně nebo v německé firmě, kde jsem několik roků pracovala. Nepatřím mezi lidi, kteří si v životě kladou vysoké cíle a snaží se jich za každou cenu dosáhnout.
Vždycky pro mě bylo důležité, abych dělala to, co mě baví. Vyhledávám kontakt s lidmi, baví mě s nimi mluvit, zařizovat věci, domlouvat - to jsem ve svém živlu.

A tohle všechno práce moderátorky splňuje. Jak jsem se dostala do rozhlasu? Vlastně celkem jednoduše. Stačilo vyhrát konkurz, o kterém jsem se dozvěděla od rodičů, kteří Český rozhlas poslouchají.

Myslím, že mi trochu pomohlo i druhé místo v celostátní soutěži o nejhezčí hlas – Lady radio, který pořádal Český rozhlas 2 Praha.
Začátky v rozhlase pro mě byly těžké. Mít příjemný hlas ještě neznamená automaticky být dobrým moderátorem. Skloubit dohromady spisovnou mluvu, správnou výslovnost, příjemný projev a navíc neříkat nesmysly, mi zpočátku přišlo téměř nereálné.
Nakonec mi pomohly rady zkušenějších kolegů a roky praxe.

Zajímavá setkání

Dnes si vychutnávám to, že se díky své práci při natáčení setkávám se zajímavými lidmi.
Moc si vážím těch, kteří svou práci dělají dobře a hlavně poctivě. Ať už jde o šikovného řemeslníka, ochotnou úřednici nebo rozumného politika. Mám dojem, že takových lidí není mnoho.

Volný čas nejraději trávím se svou rodinou. Raduji se z prostých věcí, jako třeba z dobrého jídla, uklizeného bytu, hezky prožitého víkendu nebo z úspěchu svých nejbližších.