Jeho nová sbírka končí touhou – libidem. S podobnou touhou a entuziasmem se před několika měsíci pustil nadějný básník Michal Kaczor  do své první sbírky básní Poezovník.Ta obsahuje 73 básní a glos, které vznikaly v průběhu let 2003 a 2012. Ačkoli má za sebou mladý básník několik samizdatových pokusů, Poezovník je jeho první oficiální knihou.

„Má své ISBN číslo a důstojnou podobu. Jinak mám za sebou projektů více, ale to byly spíš záležitosti, které se dostaly jen k blízkým lidem. Zcela první samizdatová sbírka se shodou okolností jmenovala rovněž Poezovník. Název mi přišel výstižný, takže jsem si na něj vzpomněl i nyní. Jsem s ním spokojený, asi bych nic lepšího nevymyslel," říká 21letý autor.

Název knihy je podle něj směsice písmen, slov, veršů. Jde o souhrn jeho poezie a tvorby. „Jako jsou různé slovníky, které shrnují cizí slova, jako jsou ceníky, které shrnují ceny nápojů či jídel, já mám poezovník," podotýká.

Knihu vydal v nákladu sta kusů a testuje, jak se bude prodávat a líbit. Podle toho pak případně udělá dotisk. Poezovník vydal ve vlastním nákladu přes nakladatelství Nová forma v Českých Budějovicích. „Sehnal jsem několik sponzorů, což nebylo jednoduché, protože se každý vymlouvá na špatnou dobu, nebo že už podporuje někoho jiného. Setkal jsem se i s případy lidí, kteří si hrají na dobrodince a odkazují se na to, že už podporují postižené či děti v dětských domovech a nebyla to pravda," komentuje situaci Michal Kaczor, který na Jihočeské univerzitě studuje sociální a charitativní práci. Tato oblast ho inspiruje.

„V knize se najdou i sociálně zaměřené básně, jako Balada o Marii a Balada o dítěti. První je o tom, jak mladá dvojice tyranizuje svou babičku, která na ně přepsala byt, chová se k nim vlídně a oni jí to oplácejí opačnou mincí. Druhá pojednává o dítěti z disfunkční rodiny, kde je dítě nešťastné a jediným jeho cílem je utéct. Dá se tedy v této oblasti najít inspirace, mimo to máme na fakultě hodně pěkných holek a tou největší inspirací je mi přítelkyně," upřesnil Kaczor, který knihu pokřtil uplynulou sobotu v táborské kavárně Klid.

Kmotrou se stala ředitelka Městské knihovny Tábor Eva Měřínská. „Líbily se mi glosy, které v sobě mají vtip a potenciál. Oceňuji jeho odvahu, sebevědomí a pilnost. Málokdo z mladých dnes píše poezii. Nejsem na její hodnocení ten správný člověk, ale Michal má  před sebou ještě dlouhou cestu. Myslím si, že ji však zvládne a držím mu palce,"zhodnotila Měřínská.

Sbírku, v níž čtenáři najdou intimní poezii protkanou sarkasmem a ironií, si lidé mohou koupit u autora. Stačí mu poslat e-mail na adresu info@michalkaczor.cz. Objednat ji lze i v knižním e-shopu nakladatelství. Stojí 99 korun.

DAVID PELTÁN