Jeho nový majitel se při nedělní aukci výtvarného umění v českobudějovickém Hotelu Malý pivovar nezalekl anonymních zájemců na telefonu a statečně přihazoval, až se částka z původních 85 tisíc vyšplhala na 230 tisíc korun.

Výhodnou investici pak šťastný majitel oslavil obědem v sousedním šenku, zatímco další šťastlivci si chodili pro vydražené obrazy do Galerie Procházka na náměstí Přemysla Otakara II.

„Za částku 230 000 si pořídíte auto, ale i já jsem si udělal radost," komentoval poslední položku aukce další návštěvník, který za vyvolávací částku 1900 korun vydražil lept Vltava a Karlův most od Cyrila Boudy. „Občas na aukci nějakou drobnost koupím, už je ale pomalu nemám doma kam věšet," směje se. „Ke všem obrazům mám osobní vztah a žádný bych neprodal," dušuje se.

Během hodinu trvající aukce se prodala asi pětina ze stovky dražených položek. Kupovali jak lidé v sále, tak zákazníci na telefonu nebo ti, co předem zadali svůj maximální limit. „Prodali jsme položky, u kterých jsme předpokládali, že najdou kupce, a zůstaly ty, u kterých jsme to čekali," přiznal Jaromír Procházka s tím, že tato 41. aukce nevybočovala z řady minulých.

Na ocet ale zůstala desítka perských a kavkazských koberců, jejichž cena se pohybovala i přes 300 tisíc korun. Ten nejstarší za 305 000 korun Farahan pochází z dnešního západního Íránu z roku 1850. Zhotovily ho ruce šikovných perských žen v době, když v Rakousku-Uhersku teprve dva roky vládl mladý císař František Josef I., a do začátku občanské války Severu proti Jihu na americkém kontinentu chybělo jedenáct let.

„Ukazuje se, že čeští sběratelé si zatím ke kobercům vztah hledají, ale věřím, že se v dalších letech zaměří i na tento druh umění," přemýšlí Jaromír Procházka s tím, že perské koberce měli v aukci již asi před patnácti lety.

A jaké obrazy zaznamenaly v neděli zájem dražitelů? Za vyvolávací cenu 11 000 korun se prodala kresba uhlem Postava muže od Vojtěcha Hynaise, na 22 tisíc korun se z vyvolávací částky o osm tisíc nižší vyšplhal akvarel Na nábřeží od Luďka Marolda. Olej Pantáta s dýmkou od Quida Mánesa se z 24 000 vyšplhal až na 42 000 korun a slovenský zájemce telefonicky vydražil dva oleje Lajose Csordáka po 55 000 korunách (Horská louka, O žních). Pastel Františka Drtikola z roku 1933 Bez názvu se vyšplhal z 30 000 na 70 000 korun. Boj se strhl i o Náves v Medlíkovicích (Nadějkov) od Karla Valtera a nový majitel za něj místo 19 000 zaplatil 37 000 korun. Kupce naopak nenašla Lesní zimní krajina od Antonína Slavíčka za 550 000 korun, Portrét dívky od Václava Brožíka za 14 000 a koláže Jiřího Koláře Hruška a Jablko za 21 000 korun.

Příští aukce bude ještě před letními prázdninami.