Možné padělky z Alšovy jihočeské galerie (AJG) prozkoumá soudní znalec. Jak Deník ve čtvrtek informoval, objevilo se podezření, že v kolekci 150 děl Natálie Gončarové, jež AJG představuje v budějovickém Wortnerově domě, je řada falzifikátů.

Případ nyní řeší odbor hospodářské kriminality jihočeské police. „Mají to ve fázi prověřování, trestní řízení ještě nezahájili. Musí získat informace, kdo tam ty obrazy přivezl, k jakým účelům jsou vystaveny a ověřit, zda-li se jedná skutečně o padělky. Vyžádáme si soudního znalce umělecko-průmyslových děl a malířství,“ řekl jihočeský policejní mluvčí Milan Bajcura.

S podezřením přišel server Artalk.cz. Tři zahraniční znalce, kteří potvrdili pravost děl, označil za podvodníky. Dočasný šéf AJG Petr Berkovský ovšem tuto trojici považuje za renomované odborníky na práce ruské avantgardní malířky. „Že tyto posudky někdo zpochybňuje, je jiná otázka a její zodpovězení bude jistě předmětem dalšího konání,“ uvedl Berkovský.

V kauze možných padělků, vystavených v Alšově jihočeské galerii, se objevují další obvinění. Server Artalk.cz, který upozornil, že tři znalci, kteří potvrdili pravost děl malířky Natálie Gončarovové, jsou podvodníci, kritizuje i kurátora Vlastimila Tetivu.

Jde o falzifikát obrazu Františka Kupky, dražený v říjnu 2007 českobudějovickou aukční síní Procházka. Za pravý ho prohlásil francouzský galerista Jean Chauvelin, jeden ze tří zmíněných podvodníků. „Dalším znalcem, který Kupkovo autorství potvrdil, byl kurátor nynější výstavy Vlastimil Tetiva. Ve svém posudku dokonce obraz označil za 'umělecky vysoce kvalitní dílo galerijní hodnoty',“ píše Artalk.cz.

Že jde o padělek, prozrazuje podle něj razítko Waldesovy obrazárny na zadní straně plátna. Nejen, že obraz není v soupisu sbírky zachycen, ale Jindřich Waldes díla ve své sbírce razítkem neoznačoval, používal papírové nálepky.

„To už si nepamatuju, je to čtyři roky zpátky. Ale myslím, že to bylo ověřené i u doktorky Vachtové, která se tím zabývala,“ řekl Deníku Tetiva. Ten je nyní na dovolené v zahraničí. Podle dočasného šéfa AJG Petra Berkovského uvede Tetiva po svém návratu nejasnosti kolem prací ruské avantgardní autorky na pravou míru.

„Celou kauzu vnímám jako velice znepokojivou, padla velice závažná obvinění. Ale AJG má posudky od renomovaných odborníků na dílo Natálie Gončarové, potvrzující pravost celého vystaveného souboru. Zatím není jediný důvod domnívat se o opaku,“ reagoval Berkovský, pověřený řízením AJG. Ovšem renomé zmíněných odborníků právě Artalk.cz zpochybnil…