Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích potřebuje nutně zmodernizovat a rozšířit výstavní prostory, ale také depozitáře a badatelny. Současný stav budovy z roku 1903 už nevyhovuje požadavkům doby. Většina zajímavých výstav se teď koná jen ve vitrínách na omšelých chodbách. Jihočeský kraj, který muzeum zřizuje, zahájí letos jeho modernizaci za 92 milionů korun. Potrvá tři roky.

„Postupně už stěhujeme sbírky, musí se to balit opatrně,“ říká ředitel muzea Pavel Šafr. Přestavba by měla podle něj začít v druhé polovině roku. „Už s tím počítáme, připravujeme prostory, do kterých se budeme stěhovat. Budou tři, protože neexistuje tak velká budova, kam se všech 39 zaměstnanců z Dukelské vejde. Půjde o bývalé Pozemní stavby, areál nemocnice - zadní vilu až skoro u papíren a část lidí přejde do našich depozitářů v ulici L. Schneidera,“ upřesnil Šafr.

Že Jihočeské muzeum není navzdory zastaralým prostorům mrtvou institucí, dokázala Klostermannova Šumava. Tuto rozsáhlou výstavu si prohlédlo na 70 000 lidí. Rekonstrukce budovy měla začít poté, co Klostermann skončil, v listopadu 2009. Dosud se ale oddalovala, čekalo se na to, zda kraj dostane dotaci z ROP.

Čeká se na výběrové řízení

Náklady na rekonstrukci dosáhnou 92 milionů korun. Kraj žádá o dotaci 20 milionů, zbytek zaplatí ze svého. „Pro letošní rok zastupitelé na rekonstrukci schválili v rozpočtu 38 milionů korun a dále bude použito 26 milionů korun převedených z loňského roku, tedy celkem 64 milionů,“ uvedla mluvčí krajského úřadu Kateřina Koželuhová s tím, že výběrové řízení na dodavatele kraj vypíše v prvním čtvrtletí.

Většinu peněz spolkne výměna desítek atypických oken, oprava energetických a technologických sítí a následně omítek i fasády. Přesun administrativních pracovišť a badatelen do nových místností v podkroví pak umožní rozšířit výstavní prostory. Následovat bude modernizace expozic. Do jednoho ze tří největších sálů se přestěhují pokladny a přibude kavárna a obchod.

Při opravě budovy vznikne navíc bezbariérový vstup do muzea, a to ze Senovážného náměstí, který byl původně vybudován jen pro vzácné návštěvy a teď je uzavřen. Návštěvníci by jím mohli vejít na počátku roku 2013, kdy by měla rekonstrukce skončit.

Šafr má ovšem obavy, že se akce protáhne. „Máme schválené projekty i stavební povolení, ale čeká se, až kraj rozjede veřejnou soutěž. A z toho pramení moje nervozita. Soutěž trvá nepominutelný čas, který nelze ošidit. Navíc jsou analogie z jiných muzeí ve vlastech českých, že se pak ještě několik let expozice dodělávají,“ vysvětlil Pavel Šafr.

Hejtman Jiří Zimola prohlásil, že bude trvat na tom, aby byl v co nejkratší době předložen materiál se zadávací dokumentací. Připouští, že oprava potrvá déle. „Povzdechnutí pana Šafra chápu. S ohledem na lhůty obsažené v zákoně o zadávání veřejných zakázek se to může protáhnout,“ reagoval Zimola.

Muzejníci přesunou své aktivity do areálu koněspřežky, kde chtějí rozšířit výstavní prostory, a na tvrz Žumberk. Dočasně se také může snížit počet zaměstnanců, práci by mohli ztratit údržbáři a uklízečky. „Tam, kam se stěhujeme, jsou ty služby zajištěné,“ zdůvodnil Pavel Šafr.

VÁCLAV KOBLENC
s využitím ČTK

První muzejní sbírky byly v Českých Budějovicích zpřístupněny veřejnosti na jaře 1877 v domě U tří korun vedle radnice. Četné dary místních občanů i krajanů podnítily výstavbu nové budovy. Monumentální objekt vybudovaný v letech 1899 až 1901 v historizujícím novorenesančním slohu byl otevřen v roce 1903. Kromě stálých expozic přírody, pravěku a středověku pořádá muzeum každoročně řadu krátkodobých výstav, uskutečňuje přednášky a další programy. Sbírkový fond muzea nyní čítá na 850 000 předmětů. (čtk)