Zdeněk Barták jako autor řady známých titulů filmové hudby, který napsal také předloňské léto do nádvoří zámku Hluboká uvedený úspěšný muzikál Noc na Karlštejně, sáhl také na klasické shakespearovské drama. Muzikál Romeo a Julie vznikl už před čtyřmi lety pro Státní operu v Soulu. Stálý divácký zájem dokládá nejen jeho přetrvávání na repertoáru tohoto jihokorejského divadla, ale také ocenění hlavní cenou Grand prix 2002 a jeho jmenování nejlepším muzikálem roku na asijském kontinentu.


Klasika v oranžerii


Stále živý příběh mladé lásky ve společnosti postavené na překonaných tradicích a vzájemné netoleranci bude podle slov režiséra Davida Codyho postaven na klasickém shakespearovském námětu. „Je to operní muzikál v mimořádně kvalitním a zároveň náročném hudebním zpracování. Protagonisté budou navíc tančit, šermovat a jezdit na koni. Máme také dvě taneční role – Život a Smrt, které celým příběhem diváka provedou. Z hlediska produkce to bude muzikál s obsazením převážně jihočeským. Jako žánr má zatím na jihu velkou absenci. Myslím, že to bude zážitek, který osloví diváky všech generací. Navíc, v tak atraktivní lokalitě…,“ prozradil režisér.


Atraktivním prostředím mínil mnohými návštěvníky zatím neobjevené prostředí oranžérie dolní zahrady zámku Hluboká, která by se měla stát plenérovou scénou muzikálu. „Zatím všichni autoři představení, kteří se tam byli podívat, prohlásili, že to místo je pro takový titul přímo předurčené,“ zmínil šéf Divadla Hluboká Zdeněk Pikl. Ve srovnání s předchozím titulem nezastírá, že představení je mnohem náročnější, zejména po pěvecké stránce. „Proto jsme se rozhodli náš soubor posílit. V představení bude účinkovat na 35 lidí, z toho bude dvanáct rolí pěveckých. Představení bude řídit dirigent v zákulisí a bude se zpívat naživo. Romea a Julii jsme už našli, ale budeme potřebovat ještě alternace. A nejen k nim,“ naznačil Pikl s tím, že produkce už oslovila některé známé herecké a pěvecké tváře.


Mezi nimi například českobudějovického rodáka Jirku Mádla. „Necheme to zakřiknout, ale jednání jsou na dobré cestě,“ dodal Pikl.


Blíží se konkurz!


Produkce muzikálu se rozhodla vybrat další protagonisty na základě konkurzu. Ten se uskuteční v sobotu 29. a v neděli 30. listopadu vždy od 13 do 18 hodin v jednacím sále Městského úřadu Hluboká nad Vltavou.


„Nikdo od účastníků na konkurzu nečeká, že přijdou a zazpívají part z Julie nebo Romea. Jde ale o to, abychom mohli posoudit či potvrdit pěvecký potenciál zájemců. Myslím, že to může být zajímavá výzva pro ty, kteří třeba už nějakou divadelní nebo pěveckou zkušenost za sebou mají,“ uvedl Pikl s tím, že podmínkou účasti na konkurzu je přihláška na e-mailu: info-romeoajulie@atlas.cz.


Hlásit se mohou ženy i muži ve věku 16 až 60 let. Úkolem uchazeče pak bude zazpívat dvě písně či árie odlišného žánru (k dispozici bude i korepetitor) a přednesově i herecky ztvárnit povinný a vybraný monolog. Ten je k dispozici na www.romeoajulie.estranky.cz.


Zájemce by si měl přinést s sebou notový podklad nebo audio podklad na CD a sportovní oblečení a obuv, protože součástí konkurzu je i pohybově-taneční část. „A samozřejmě dobrou náladu,“ uzavřel Pikl.