Tvůrčí setkání výtvarníků Najdi si svou bednu a vystoupení rakouských umělců patří k letošním novinkám festivalu Léto České Budějovice. Nabídne asi 160 koncertů, divadel, výstav i happeningů, na nichž se představí hvězdy jako bluesman Robben Ford, Hradišťan i Jaroslav Svěcený.

Léto otevřela výstava Sochařské klece, pokračovat bude 23. června festivalem pouličních divadel Svatý P.R.D. a prvních šest dní v červenci projektem Múzy na vodě. Právě tento program vyzdvihla jako první Iva Sedláková z městského odboru kultury. Múzy zahájí balet Madame Butterfly, dále přinesou vystoupení Svěceného, olomoucké filharmonie či Ondřeje Havelky.

„Určitě bych vypíchla Svatý P.R.D., kde budeme mít tři zahraniční soubory a jako vrchol Tam–Tam Orchestra, na to se těším moc. Dále kinematograf bratří Čadíků, bez nichž si už léto nedovedeme představit,“ řekla Sedláková.

Novinkou je výtvarné sympozium Najdi si svou bednu. Absolventi uměleckých škol dostanou každý jednu, kterou ztvární po svém. Pořadatelé je pak rozmístí po městě, seznam vytisknou na leták, takže si každý bude moci vybrat svou nejoblíbenější.

Jazz na náměstí

Přibyla spolupráce s Rakouskem, takže několik umělců z této země se představí při Múzách na vodě a sympoziu. Tradicí se naopak stává Bohemia Jazz Fest Rudyho Linky. Program slibuje například trio saxofonisty Joshuy Redmana.

„Obrovská pecka je Robben Ford, na kterého přijede hromada lidí z Prahy. Svým bluesově rokenrolovým zpěvem obstará finále, takže se bude na náměstí tančit již třetí rok po sobě,“ upřesnil organizátor Karel Czaban.

K letním stálicím se řadí rovněž cimbálová skupina Hradišťan. Město patří k jejím oblíbenějším místům. „A to i přesto, že napřed jsme hrávali v klášterní zahradě a teď na nádvoří radnice. Jezdíme sem moc rádi a těšíme se, protože jsme tady mnohdy zůstávali a setkávali se s pány učiteli z umělecké školy. V žádném případě to není jedna z mnoha štací, máme k Budějovicím vztah a patří k našim prázdninovým aktivitám,“ popsal klarinetista David Burda.

Organizátoři dále zopakují loňskou novinku, Hudební večery na náměstí, které tentokrát zpestří bio občerstvení. Stejně tak bude součástí vodních her 5. září i letos koncert a ohňostroj.

Program je však podle Sedlákové okleštěný. Kvůli krizi. „Z původního rozpočtu kolem pěti milionů korun jsme museli asi milion vrátit. Místo pětidenního sympozia tak bude dvoudenní a podobně,“ dodala Iva Sedláková.