Sláva nazdar výletu, usměju se na tetu… To jsou první zpívaná slova filmu Drahé tety a já, kde jednu z hlavních rolí ztvárnil Jiří Hrzán. Ten se narodil v Táboře a Táborští mu nyní chtějí složit poctu. Občanské sdružení Hrzán sobě! vyhlásilo sbírku na bronzovou plastiku, která by měla stát u Gymnázia Pierra de Coubertina. V pátek 30. března se navíc ve velkém sále táborské Střelnice uskuteční benefiční galavečer, na němž vystoupí Bára Hrzánová, Iva Janžurová, Jan Kačer, písničkář Václav Havelka či Divadlo mladých Tábor.

Nápad pochází od Patrika Kučery a Kateřiny Pešulové. „Mám ze soch takový divný pocit. Měl jsem něco podobného i s figurínami, ale toho jsem se zbavil, když jsem s jednou protančil večer. Předpokládám, že se něco podobného stane i s mým strachem ze soch, až celou věc dotáhneme do konce. Nejvíc mě ale k nápadu inspirovala socha Freddie Mercuryho ve švýcarském Montreaux,“ vysvětluje Kučera.

Na plastiku byla vypsána umělecká soutěž. Dosud přišlo sedm návrhů. Na zítřejším galavečeru budou vybrány tři nejlepší, které postoupí do druhého kola. „Rozhodnou členové našeho sdružení, odborníci, přátelé a rodina Jiřího Hrzána i návštěvníci večera,” říká člen sdružení Tomáš Hrdlička.  

Galavečer začíná ve 20 hodin, provázet jím bude divadelní a filmový herec Jiří Zeman. Vstupenky se prodávají v Infocentru na Žižkově náměstí za 175 korun.

V páteka také začne veřejná sbírka výrobu sochy. Příspěvek mohou lidé zaslat na účet 6855185001 / 5500. Sdružení potřebuje vybrat 750 tisíc korun, samotná instalace se plánuje na březen příštího roku.

DAVID PELTÁN