Projížďka na kolech kolem třeboňského rybníka Svět zahájí v pondělí od 14 hodin přehlídku Ekofilm, která na šest dnů ovládne jižní Čechy. Vyvrcholí v sobotu, kdy pořadatelé vyhlásí výsledky soutěže a zároveň při akci Po 30 letech přiblíží svůj snímek Křehké vztahy režisér Juraj Herz. Vítězná díla se budou promítat v neděli od 9 do 13 hodin v krumlovském divadle. Vstup na všechny akce vyjma divadel je zdarma.

Mezinárodní filmový festival o životním prostředí a kulturním dědictví se rozrůstá. Kromě Českých Budějovic a Krumlova akci hostí též Třeboň, letos poprvé celé tři dny.

Téma 36. ročníku zní biodiverzita, což znamená druhová rozmanitost. „Do soutěže máme přihlášeno 226 snímků z rekordních 40 zemí a je v tom obsažen celý svět: Írán, Čína, Indie, Kongo, Arménie… Česko reprezentuje 63 filmů, těsně nás dohání Německo s 45 díly,“ uvedla dramaturgyně Jitka Radová s tím, že do soutěže postoupilo 61 titulů.

Zahajovacím snímkem bude Krásná zelená, pozitivně laděné francouzské sci–fi z roku 1996 o tom, jak by se žilo na planetě, kde se mají všichni rádi. Promítne ho v pondělí od 18 hodin třeboňské kino. „Je velmi populární na internetu. Doporučil nám ho Jaroslav Dušek, kterému se velmi líbil,“ upřesnila Jitka Radová.

V Budějovicích se kromě Kotvy a univerzity uskuteční další akce v knihkupectví Kanzelsberger a na náměstí. V pátek se Ekofilm přemístí do Krumlova, kde bude pokračovat do neděle v divadle, kině a v sálech Prelatury.

Osobnosti: Barabáš i Varhan Bauer

Na festival přijede řada osobností. Z filmařů Carl A. Fechner, autor snímku Čtvrtá revoluce, Tomáš Hulík, jenž doveze své dílo Návrat rysů, indičtí tvůrci filmu Ztracená vesnice, autor časosběrných dokumentů Tomáš Škrdlant nebo Pavel Barabáš, který má na Ekofilmu titul Mongolsko – Ve stínu Čingischána.

Festival přinese i zajímavé tuzemské snímky: Poslední lovci, Oko nad Prahou, Český mír, Auto*mat, Včely letěly krásně či Netopýři ve tmě, který zvítězil u studentské poroty.

„Všechny filmy si mohou lidé pustit sami v budějovickém kině Kotva, nově v Akademické knihovně JU, kde jsou tři patra plná počítačů, a v krumlovském divadle,“ řekla mluvčí Veronika Dušková.

Žánrově rozmanitá bude i hudební část. V pondělí od 16 hodin zahraje na třeboňském náměstí The Tap Tap, skupina studentů Jedličkova ústavu. V dalších dnech se představí Vladimír Merta, Yo Yo Band či Varhan Orchestrovič Bauer. „Celou akcí provází dobrá duše(k) festivalu Jaroslav Dušek,“ doplnila mluvčí s tím, že vystoupí i ve dvou představeních a podělí se o zážitky ze stavby hliněného domu.

Několik bloků připravila Přírodovědecká fakulta JU. „V úterý se zaměříme na Boletice, v čem je jejich bohatství a proč bychom ho měli chránit. Ve středu to bude například diskuse s Martinem Konvičkou o záchraně motýlů v české přírodě a ve čtvrtek fakultní projekt entomologů na Papui,“ popsal student Petr Pavliska.

K přehlídce patří i výstavy. V kině Kotva to budou Svět PET Rudolfa Šmída a dětské kresby netopýrů. A kdo se bude v sálech nudit, může vyrazit přímo do přírody. „V pátek kolem poledne se pojedeme podívat, jak nám roste Les Ekofilmu u Slupence. Jak se ten 250 metrů dlouhý pruh se stovkami stromů za čtyři roky rozrostl do výšky i šířky,“ zve Dušková. Podrobný program je na webu www.ekofilm.cz.