Bude to jízda. Koneckonců jako vždy s funky kapelou Monkey Business, která v sobotu od 20 hodin zahraje v budějovickém kulturním centru Bazilika. Kromě ní nabízí sobotní program jihočeských klubů několik dalších zajímavých koncertů: Plastic People ve Strakonicích, Luboše Pospíšila v Táboře, Petra Nikla v Krumlově nebo trio Epy de Mye v Týně nad Vltavou.

Za koncert víkendu lze ovšem bez přehánění označit právě Monkáče, jak se skupině přezdívá, v Budějovicích. Čerství držitelé Anděla za skupinu roku mají letos již desáté narozeniny.

„Toto kulaté výročí kapela oslavuje s názvem 10 let na vrcholu (ale čeho?), jehož jarní část vyvrcholí pražským koncertem 27. května ve Žlutých lázních. Některé písně se dočkaly nového aranžmá a návštěvníci turné se mohou opět těšit na mnohá překvapení,“ zve kapela na svých webových stránkách.

Mňoukec Mazec

Kdo kulaté výročí tuzemské funky jedničky oželí, má na výběr z mnohého dalšího. Vyznavači undergroundu třeba Strakonice, kde se v tamním kulturním domě od 20 hodin předvede legendární formace Plastic People of the Universe. Že jde opravdu o underground, dokládá i název jejich předkapely: Mňoukec Mazec Trokavec Čičinky.

Plastici se 3. dubna představili na Undergroundové pouti v Rudolfově u Českých Budějovic, takže kdo to nestihl, může na saxofonistu Vratislava Brabence, klávesistu Josefa Janíčka, kytaristu Joe Karafiáta, violistu Jiřího Kabeše, basistku Evu Turnovou a bubeníka Jaroslava Kvasničku zajet tuto sobotu.

Do kraje v sobotu přijedou rovněž dva zajímaví písničkáři. Zatímco Jaroslav Hutka, který koncertuje od 19 hodin na zahrádce budějovické literární kavárny Měsíc ve dne, jezdí většinou sám, Luboš Pospíšil, jenž se objeví v táborském Housově mlýně, hrává obvykle s kapelou 5P. V sobotu ale ne.

„Když hraji sám, volím jiný repertoár. Jaký, abych se přiznal, zatím úplně nevím. Skýtá mi to svobodu hrát, co chci, třeba i písně, které nikdo ještě neslyšel a které jsem nikde nehrál,“ řekl Luboš Pospíšil, jemuž bude v září šedesát a jehož jméno je spojeno s kapelami C & K Vocal, Blue Effect, Biograf a 5P.

Jeho koncert začíná v krčmě u praskajícího ohně od 20 hodin. Do prostředí starého mlýna se těší, vnímá v něm táborskou historii.

„Leží mimo město dole u potoka v příjemném údolí. Vzpomínám si, že na minulý koncert tam přišli skvělí lidé, byla tam výborná atmosféra a to je pro mě důležité,“ doplnil rocker, jenž občas na koncertech hrává také s kapelou Tlustá Berta z Jindřichova Hradce.

Hutka na sebe v posledních letech strhl pozorost především díky songu Udavač z Těšína, v němž kritizuje Nohavicu. V sobotu vystoupí pod širým nebem. „Při špatném počasí se koncert uskuteční v galerii nad kavárnou,“ upozornil pořadatel Petr Znoj.

Dalšího solitéra české hudby nabízí sobotní program krumlovského klubu Ántré. Zve na 'maximálního minimalistu', pábitele, výtvarníka, performera a zároveň hudebníka Petra Nikla.

„V oblasti výtvarné na sebe v poslední době upozornil vynikající interaktivní výstavou Orbis Pictus. Jeho osobitý hudební projev je ovšem neméně pozoruhodný. Něco, co tu ještě nebylo,“ láká šéf klubu Miroslav Kleňha.

Zajímavý bude i unplugged koncert v Týně nad Vltavou. V klubu Špejchar se od 19 hodin předvede Pavlína Jíšová a Přátelé, po ní folkové trio Epy de Mye. To se po delší době ukáže opět v tříčlenné sestavě.

„Bude to do podzima poslední Epycentrum. Obě kapely s sebou budou mít nové desky na prodej a po koncertě je možnost posedět v příjemném prostředí klubu. Určitě zahrajeme i novinky, zajímavá je třeba píseň Přízemní efekt pro všechny lidi, kteří si připadají, že se narodili do trošku jiné doby, než chtěli,“ zve kontrabasistka Epy de Mye Lucie Cíchová.

Na jejich týnských koncertech je jedinečné ještě to, že se na ně sjíždějí lidé z celého Česka včetně známých umělců.