Třeboň – Po pět večerů bude z různých míst města Třeboň znít klasická hudba. V úterý 6. července zde začíná již sedmý ročník mezinárodního hudebního festivalu Třeboňská nocturna. Potrvá do soboty 10. července.

„Festival už má ochozené dětské botičky, nyní bychom měli nabírat na vysoké kvalitě,“ řekl k sedmému ročníku ředitel Miloš Končický. Vystoupí zde slovenští umělci, japonský dirigent i izraelské trio. Kromě hudebníků se na nocturnech představí i výtvarníci. Děti z výtvarného kroužku základní umělecké školy totiž vyzdobí u této příležitosti celé město.

Latinská Amerika

Nocturna zahájí 6. července v Konírně zámku duo Jozef a Dagmar Zsapkovi, kteří zahrají skladby s nádechem Latinské Ameriky. „Jozef Zsapka je legendární osobnost slovenské kytary jako u nás Milan Zelenka nebo Štěpán Rak. Navíc je to charismatický člověk a má v sobě úžasnou poetiku,“ přiblížil dramaturg festivalu Jiří Hlaváč.

Druhý večer zazní skladba Josepha Haydna Sedm slov vykupitelových na kříži v podání Janáčkova kvarteta, které doplní svým přednesem Alfréd Strejček. Ten si pro třeboňské vystoupení připravil vlastní text. Ve čtvrtek následuje koncert izraelského tria, v jehož čele stojí klarinetistka Shirley Brill. Zahrají hudbu Ludwiga van Beethovena a Johannese Brahmse.

Páteční vystoupení tradičně překročí hranice vážné hudby. Publiku se představí české vokální duo Two Voices, ve kterém se setkává ženský hlas operní se šansonovým.

„Jejich repertoár je velmi široký, od Bacha až po Madonnu. Navíc písně obohacují vlastními texty, jejichž půvab je ve zvláštním druhu humoru a nadsázky,“ popsal Jiří Hlaváč.

V sobotu odpoledne ovládnou Divadlo J. K. Tyla hudební naděje. V 15 hodin zde začíná Pódium mladých, na kterém se vystřídají stávající žáci i absolventi třeboňské Základní umělecké školy. To je také jedním z důvodů, proč se město Třeboň stalo spolupořadatelem celého festivalu.

„Nocturna k nám přináší něco, co by jinak takhle malé město se svými prostředky nedokázalo, a dostávají zde příležitost naši mladí. Šanci, kterou jim nabízí tento festival, by jinde neměli,“ komentovala místostarostka Anna Kahounová. Podle Hlaváče není Pódium mladých pouze doprovodnou akcí festivalu, ale jeho plnohodnotnou součástí. Žákům navíc vystoupení po boku uznávaných umělců může posloužit jako velká motivace a ukazatel toho, kam až se lze díky hudbě dostat.

Právě na Pódium mladých bude především lákat parní vlak pojmenovaný Třeboňská nocturna. Ten bude v sobotu jezdit na trase mezi Veselím nad Lužnicí a Českými Velenicemi. Dechové kvarteto ze Základní umělecké školy pak přímo na velenickém nádraží uspořádá malý koncert, který má být pozvánkou na jejich vystoupení v divadle.

Závěrečný koncert v sobotu od 20 hodin je tradičně poctou Emě Destinnové. Letos se představí slovenská sopranistka Adriana Kohútková, houslový virtuos Ivan Ženatý a Plzeňská filharmonie. Tu povede dirigent Koji Kawamoto z Japonska. „Poznal jsem ho při dirigentské soutěži Pražského jara a upoutal mě svou systematičností a důsledností. Řekl bych, že je hodně náročný a neústupný, což se mi velmi líbí,“ doplnil Hlaváč.

Z náměstí na zámek

Se závěrečným vystoupením souvisí také jediná větší změna. Poslední koncert se vždy v minulých letech odehrával na náměstí, nyní se přesouvá na nádvoří zámku. „V centru přibyly restaurace a další aktivity, které nemůžeme utlumit. Proto přesouváme vážnou hudbu do zámku, kde můžeme zaručit klid a odpovídající prostředí,“ vysvětlil Končický.

Ceny vstupenek na jednotlivé koncerty se pohybují od 200 do 300 korun, nabízí je například třeboňské, českobudějovické a jindřichohradecké informační středisko. Obyvatelé Třeboně si mohou v prodejně Dárky na Masarykově náměstí ještě do 5. července zakoupit předplatné na všech šest koncertů za 700 korun.

PROGRAM
6. července, 20 hodin
Zahájení festivalu
Konírna zámku - 220 Kč
7. července, 20 hodin
Sedm slov vykupitelových na kříži
Kostel sv. Jiljí - 260 Kč
8. července, 20 hodin
Shirley Brill Trio
Divadlo J. K.Tyla - 240 Kč
9. července, 20 hodin
Two Voices
Nádvoří zámku - 200 Kč
10. července, 15 hodin
Pódium mladých
Divadlo J. K.Tyla - zdarma
10. července, 20 hodin
Pocta Emě Destinnové
Nádvoří zámku - 300 Kč