Jedenadvacetiletá Klára Šimková získala o víkendu se svou o rok mladší spoluhráčkou Markétou Hávovou cenu porotce Vojtěcha Kiďáka Tomáška na festivalu Porta v Řevnicích u Prahy. Trampského klasika nadchla jejich soutěžní skladba Šesticípá hvězda.

Šimkovou, jež působí v jindřichohradecké kapele Jen tak tak, inspiroval příběh Nicholase Wintona, který během 2. světové války zachránil několik stovek dětí, když je poslal vlakem do Anglie.

Hluboký příběh

„O tom ta písnička vypovídá. Na myšlenku mě přivedla Markéta tím, že mi řekla, ať se podívám na film Síla lidskosti, který tenhle příběh popisuje. Je hrozně silný a hluboký,“ popisuje rodačka z Batelova u Jihlavy.

Ačkoli předběžné výsledky se na Portě vyhlásily už v sobotu v noci, dívkám o jejich úspěchu v té chvíli ještě nikdo neřekl. Dozvěděly se to až ráno, když vzaly do ruky festivalové noviny Portýr.

„S Markétou jsme na sebe koukli s úsměvem, radostně, potěšilo nás to. A když nám to pak předávali, bylo to příjemné: když jsme vylezli na pódium, publikum nás odměnilo velikým potleskem a to je moc hezký pocit,“ vypráví Klára Šimková, jež hraje na kytaru.

Na Portu vyrazila s Markétou už v pátek a strávily tam celý víkend. Festival si užily i díky tomu, že už mají hotové zkoušky ve škole. Hodně je potěšilo, když za nimi ze soboty na neděli, někdy kolem půlnoci, přišel známý muzikant Tomáš Berka. Neslyšel jejich vystoupení, a tak je požádal, jestli by mu trojici soutěžních písniček nezahrály.

„Sedly jsme si dozadu do koutku za zvukařem, začaly jsme hrát a během dvou písní se slezlo asi 30 lidí, takže jsme pro ně měly soukromý koncert. Protáhl se až do půl páté do rána, to byla jedna z nejpříjemnějších věcí. Šly jsme spát a ptáci už zpívali,“ líčí mladá písničkářka, která plánuje, že natočí s Markétou desku, poněvadž zatím mají jen dva roky starý demosnímek.

Cenu, kterou dostaly, tvoří kniha textů Kiďáka a jeho dvojlabum. Kdo by si chtěl duo poslechnout, může zajet 6. července na hrad Roštejn, kde se dívky představí s kapelou Jen tak tak, nebo 3. srpna na festival Prázdniny v Telči. Možná tam i Klára s Markétou úspěch z Porty oslaví, zatím to totiž nestihly. „Domů jsem přijela v neděli večer, sbalila se a hned druhý den odjela na kurz se školou, takže nebyl čas,“ usmívá se Klára.