Scéna vyrostla v přistavěném podkrovním podlaží restituovaného domu, jenž je propojen s historickou budovou Jihočeského divadla (JD)
v Českých Budějovicích. „Opravdu se nachází na původní půdě, jen jsme prostor zvýšili. Je to v současnosti naše nejlépe vybavená scéna, má inteligentní světla, výborný zvuk i projektor, který dokáže promítat velké plochy na krátkou vzdálenost," popsal provozně - technický ředitel JD Petr Ferebauer. Divadlo se bude podle jeho slov snažit přesvědčit tvůrce, aby na nové scéně právě projekce co nejvíce využívali, protože naopak na klasické dekorace moc místa nezbývá.

Do sálu se vejde osmdesát až sto diváků. Hlediště je také možné zasunout pod lávku pro zvukaře a osvětlovače a získat tak velký volný prostor. 
„V tomto případě budeme scénu využívat jako zkušebnu. Dosud nám totiž chyběl prostor, který by odpovídal rozměrům a půdorysu hlavního jeviště v historické budově," vysvětlil ředitel Jihočeského divadla Lukáš Průdek.

První premiérou Na Půdě bude tragikomedie Petra Kolečka Poker face. Uvede ji činohra 19. února. Tento soubor navíc již plánuje pro studiovou scénu další dvě inscenace a zájem mají i ostatní. „Například balet by chtěl připravit experimentální představení, uvažujeme o nějakém operním projektu. K tomu se Na Půdě budou konat komorní koncerty nebo přednášky," řekl Lukáš Průdek.

Novinky v divadle• Studiová scéna Na Půdě

• kapacita 80-100 diváků

• rozšíření prostor foyer a baru
• respirium
• modernizovaná pokladna
• nekuřácká kavárna v přízemí, otevřená i přes den
• nové herecké šatny
• založení Ateliéru JD
• nové zázemí pro jevištní personál

Rekonstrukce
• listopad 2013 – leden 2015

Náklady
• asi 29 milionů korun


Rekonstrukce divadla dále přinesla návštěvníkům větší pohodlí. Původní foyer a bufet se propojením s přilehlou budovou rozšířily a vzniklo takzvané respirium. V něm se může před představením uskutečnit setkání s tvůrci nebo krátké hudební vystoupení. „Předtím byly prostory pro veřejnost dostatečné, ale když jsme chtěli uspořádat větší reprezentativní akci, už se nehodily," připomněl Lukáš Průdek.

Přes respirium vede zároveň bezbariérový přístup. Dříve museli vozíčkáři využívat služební vchod, nyní se na hlavní i novou scénu dostanou snadněji. Veškeré stavební úpravy se týkaly restituované budovy, historická zůstala téměř nedotčena.

V přízemí vznikla nekuřácká kavárna. Tu budou moci využívat diváci před představením, ale také další zájemci po celý den. Autorem designu stolků a barového pultu je scénický výtvarník Pavel Kodeda. Ten chtěl původně pracovat se starými divadelními dekoracemi, ale nakonec využil rozřezané palety, které kontrastují s moderním stylem kavárny.

O několik metrů se přestěhovala pokladna. „Nyní je přímo v historické budově, vedle hlavního vchodu do divadla jsme pro ni vybudovali samostatný vstup. Uvnitř máme dvě místa pro rychlejší obsluhu zákazníků," řekla Věra Ernstová, vedoucí obchodního oddělení JD. Nová pokladna se otevře v únoru.

Jihočeské divadlo dále vybudovalo herecké šatny, zázemí pro jevištní personál 
a upravilo kanceláře obchodního oddělení.

Tým architektů vedl Karel Zuska. „Líbí se mi, jak pracoval s kombinací dřeva, skla 
a někde kovu. Je to moderní 
a zároveň zachovává prvky charakteristické pro starou budovu. Myslím, že vzhledem k omezením, která tu měl, z toho vykouzlil opravdu hodně," komentoval Petr Ferebauer.

Jihočeské divadlo dokončilo rekonstrukci. Divákům nabídne novou studiovou scénu, kavárnu i rozšířené předsálí.Po dokončení rekonstrukce přichází divadlo ještě s jednou novinkou – začne fungovat Ateliér Jihočeského divadla. Jedná se o kulturní a kreativní centrum, které povede Veronika Riedlbauchová. Ta má v plánu například umožnit divákům nahlédnout do zákulisí. „Protože jsme jediným profesionálním divadlem se stálým souborem v jižních Čechách, myslíme si, že je naší povinností ukázat lidem, co to obnáší. Odhalíme, jak se dělá divadlo, jak vzniká opera a podobně," řekl Lukáš Průdek.

Kromě toho by se měla budova více otevřít lidem. „Můžeme nabídnout prostory Na Půdě nezávislé scéně a stejně tak mladým umělcům z našeho divadla, kteří přicházejí se spoustou nápadů. Teď je budou moci uvést pod hlavičkou Ateliéru," dodal ředitel. Divadlo už podle jeho slov také chystá spolupráci se základní školou, jejíž žáci chtějí sami nastudovat operu a vystoupit s ní před diváky.

Ateliér Jihočeského divadla bude využívat i upravenou studovnu. Ta je díky svému propojení s kavárnou vhodná na pořádání přednášek či besed. Ve studovně bude také veřejnosti přístupný archiv s fotografiemi, tiskovinami a videozáznamy divadelních představení.