Několik hudebních festivalů, jména jako Dan Bárta, Wabi Daněk či izraelský jazzový kontrabasista Avishai Cohen. Náruč divadel, programů pro děti, sochy i panoramatické fotografie Otty Seppa. Budějovické kulturní léto letos nabídne 257 akcí, radnice řadu z nich dotuje sumou 4,7 milionu korun. „Budějovice mají nabízet zejména přes letní sezonu to, co by sem přitáhlo turisty,“ řekl Jaromír Talíř, náměstek primátora pro kulturu.

Mezi největší akce patří Jihočeský jazzový festival, kde mj. zahraje 6. srpna Avishai Cohen.. Přehlídka, jež loni bodovala v anketě Deníku o jihočeskou kulturní událost roku, bude opět na Piaristickém náměstí. „I když s potížemi. Zavázali jsme se, že budeme možná hledat jiný prostor, protože hluk vzbuzuje problémy s obyvateli, kteří bydlí v České a Hroznové ulici,“ řekl náměstek.

Největším počinem je hudební festival Múzy na vodě, který vždy přiláká kolem 20 000 lidí. Jeho 12. ročník na slepém rameni Malše obsáhne zkraje července šest koncertů. Tahákem je Dan Bárta s kapelou Illustratosphere, poprvé zde zazní Händelova Vodní hudba v podání souboru Interpreti di Praga.

„Orchestr opery Jihočeského divadla přednese super klasiku Smetanovu Vltavu a Dvořákovu Novosvětskou, dále přijede 15členný orchestr Ježkovy stopy a dívčí trio, mladé energické těleso hrající swing první republiky, krásná nostalgie. Múzy zakončí Duke Special, Peter Wilson z irského Belfastu, hvězda, baladista, romantik,“ řekla šéfka odboru kultury Iva Sedláková.

Výstava Umění ve městě, na snímku socha Velká hračka od Alexandry Koláčkové.

Emoce budí sochařská výstava Umění ve městě. Na náměstí již stojí piana / kříže, kterými jejich autor Antonín Kašpar vzdává hold Josephu Beuysovi. „Ta piana jsou hrozně silná, jak vizuálně, tak příběhově. Další monumentální až šestimetrové sochy přivezou na Sokolský ostrov významní slovenští autoři Richard Ketko a Andrej Margoč,“ řekl kurátor Michal Trpák.

Akcí je o 57 víc než loni. „Výrazně se zapojila Jihočeská vědecká knihovna, hvězdárna a klub Living Room, kteří vytvářejí aktivity jak pro rodiny s dětmi, tak pro dospělé. Jede Galerie Mariánská, v závěru léta se objeví Robert Vano a budou tam příměstské tábory, to se mi moc líbí. Novinkou jsou sportovní hry seniorů,“ řekla Iva Sedláková.

K tradici patří Kinematograf bratří Čadíků – zdarma promítne české snímky Sedmero krkavců, Život je život a Gangster Ka – slavnosti Emy Destinnové, Město lidem – lidé městu nebo hudební přehlídka Central Park Slavie. Radniční léto slibuje 25 večerů, především pohádky, ale
i muzikál Cyrano a zahrají Nezmaři, Samson nebo Wabi Daněk. Město rozšířilo sérii Hudební večery na náměstí, vystoupí 13 kapel, sedm z nich poprvé.

Srovnání starých a nových Budějovic nabídne v červenci na radnici výstava fotografa Otty Seppa, který město nasnímal v letech 1945 až 1970. „Jsou to jeho méně známé snímky, panoramatické. Dnešní pohled na město ukážou studenti fotografie z krumlovské SUPŠ sv. Anežky České,“ doplnila Iva Sedláková.

Múzy na voděpátek 1. červenec
Orchestr opery Jihočeského divadla
sobota 2. červenec
Orchestr Ježkovy stopy
neděle 3. červenec
Dan Bárta & Illustratosphere
pondělí 4. červenec
Soul Sisters a Lucie Zemanová
úterý 5. červenec
Händel: Vodní hudba
středa 6. červenec
Duke Special & Band

• začátky v 21.30
• vstupné zdarma