Koncert zpěvačky Lenky Filipové či skupiny Javory, první český hitmuzikál Děti ráje i Pražský komorní balet, to vše na velice netradičním místě. Takový program nabídne letošní ročník festivalu Múzy na vodě v Českých Budějovicích. Začíná již tuto neděli na soutoku Vltavy a Malše, vstup je zdarma.

„Vždy se snažíme vybírat účinkující, kteří se do toho krásného prostředí hodí. Místo u vody, kde zároveň vidíme panorama města, úplně vybízí k pohodě a poslechu příjemné hudby," popsala Iva Sedláková, vedoucí odboru kultury budějovické radnice.

Na vodě bude podle ní skvěle znít například vystoupení sourozenců Hany a Petra Ulrychových s cimbálem. Jejich skupina Javory festival zahájí v neděli od 21.30 hodin. „Moc se těšíme, protože v Budějovicích je výborné publikum. Hlavně si ale přejeme, aby té vody bylo akorát, aby nepršelo," komentoval Petr Ulrych.

Skupina podle jeho slov zahraje své nejznámější hity jako Modlitba, Blázni, Zvon nebo Javory. Představí ale i úplně nové skladby z připravovaného alba. „Budeme hrát tak dlouho, jak bude třeba. Záleží, co si budou přát diváci. Klidně skočíme i do vody," dodal s úsměvem Petr Ulrych.

Pravidelným účinkujícím na festivalu Múzy na vodě je Jihočeská komorní filharmonie. Letos vystoupí v úterý 3. července. „My jsme organizace, která pociťuje sounáležitost s městem, takže když nás osloví, neodmítáme," uvedl ředitel Vlastimil Ochman.

Venku je podle něj sice obtížnější koncert správně ozvučit, ale filharmonici vybírají repertoár, který se pod širé nebe hodí. Hrají většinou lehčí, méně náročné skladby, jaké si může užít i ten, kdo vážnou hudbu obvykle neposlouchá.

Tentokrát nabídne filharmonie návštěvníkům večer s operetou. „Základ tvoří známé operetní árie. Je to program, který již máme hotový, hráli jsme ho v Rakousku, ale dosud jsme neměli možnost představit jej českobudějovickému publiku. Dohodli jsme se tedy, že to využijeme na vodě," popsal Ochman.

Během večera zazní populární skladby Johanna Strausse, Emmericha Kálmána, Guiseppe Verdiho či Franze Lehára. Jako sólisté vystoupí Iva Hošpesová a Aleš Voráček, filharmonii bude dirigovat Petr Chromčák.

Dále Múzy na vodě nabídnou Pražský komorní balet či Rozhlasový swingový orchestr Václava Hlaváče. Mnoho zájemců zřejmě přiláká středeční koncert Lenky Filipové. „Myslíme si, že to lidi zaujme, protože ona hraje příjemnou muziku, která se hodí právě k létu," dodala Iva Sedláková.

Naopak z obvyklého programu se trochu vymyká muzikál Děti ráje, který na soutoku zazní v koncertní verzi v pondělí 2. července. Návštěvníci si tak budou moci poslechnout známé české písně z 80. let jako Decibely lásky, Poupata, Nonstop nebo Každý mi tě, lásko, závidí. „Víme, že to je pro tento festival trochu netypické, ale jde o první český hitmuzikál, tak jsme si řekli, že to zkusíme. Třeba přilákáme zase trochu jiné diváky," řekla Sedláková.

Múzy na vodě každoročně lákají tisíce lidí. Návštěvníci podle Sedlákové oceňují, že si mohou kulturu užít na netradičním místě. Nadšení ale bývají i umělci. „Když je poprvé kontaktuji, tak jsou většinou hodně překvapení. Ptají se, jak to bude vypadat, mají obavy. Nakonec je to ale vždycky zaujme," popsala.

Město se na akci připravuje několik dní dopředu. Na soutok Vltavy a Malše již například dělníci umístili ponton, na kterém budou účinkující vystupovat. Ten letos dostal i novou palubovou desku.

„Má rozměry deset krát deset metrů, což úplně stačí. Jednou jsme měli desku 15x10 metrů, ale to už byla narušená stabilita pontonu. Houpalo se nám to, takže jsme se vrátili k původní variantě, kdy to skutečně pevně sedí na hladině," uvedla Iva Sedláková. Nad pontonem je i střecha. Představení se totiž uskuteční za každého počasí.

Múzy na vodě

1. července - Javory
2. července - muzikál Děti ráje
3. července - Jihočeská komorní filharmonie
4. července - Lenka Filipová
5. července - Pražský komorní balet
6. července - Rozhlasový swingový orchestr

Začátky ve 21.30 hodin
Vstupné zdarma