Večer si pak na zámku vychutnal premiéru opery Kde je láska, je i žárlivost, kterou mu na objednávku zkomponoval italský skladatel Giuseppe Scarlatti.

V sobotu v 19 hodin se dílo do místa svého prvního uvedení vrátí: v Maškarním sále se uskuteční historická rekonstrukce této komické opery buffy pro čtyři hlasy.

„Hudebně ji nastudoval Vojtěch Spurný, který ke spolupráci do Schwarzenberského dvorního orchestru pozval nejlepší hudební specialisty na historické nástroje. Sólové party zazpívají sólisté Národního divadla Kateřina Kněžínková, Pavla Vykopalová, Jaroslav Březina a Jozef Brindzák,“ uvedla mluvčí jihočeských památkářů Kateřina Voleská.

V režii Havelky

Projekt je rozložený do dvou let. Zvukový záznam z dnešního koncertu poslouží jako podklad pro režiséra Ondřeje Havelku, který operu nastuduje pro divadlo. Vrchol přijde příští rok, kdy operu provede v barokním divadle českokrumlovského zámku.

„Televizní záznam doplníme o dobovou rekonstrukci slavností, které byly s premiérou opery spojeny,“ řekl ředitel pořádající agentury Jiří Hubač.

První uvedení rokokového titulu provázely podle dobového tisku velkolepé oslavy. Předcházela mu tabule pro 72 hostů, představení dirigoval sám autor a zazpíval si v něm libretista Marco Coltellini či princezna Terezie Schwarzenbergová. „Opeře se dostalo neobyčejné chvály, protože byla obzvláště vynalézavá,“ napsal tehdy list Wiener–Diarium.

Krumlovské zámecké divadlo je památkou světového významu, jednou z nejstarších barokních scén zámeckého typu dochovaných ve střední Evropě. Původní je budova, jejíž část pochází z roku 1682, z roku 1766 pak vybavení hlediště, orchestřiště, jeviště i kulisy, kostýmy či rekvizity.

Vstupné na operu činí 200 korun.