Klidnější podobu adventní atmosféry tak připomínají tradiční vánoční trhy lidového umění a řemesel na radničním nádvoří, které zpestří odpoledne až do čtvrtka 20. prosince bohatý kulturní program.


Vánoční písně a koledy v podání dětských pěveckých sborů Canzonetta, Mendík, Carmina ZŠ J.Š. Baara, Puellae Budvicienses, dětské folklorní soubory Úsviťáček, Bárováček doplní hrané pohádkové večerníčky na tržišti.


„Takovou vánoční hvězdu z papíru skládáme poprvé. Nejdůležitější je správně papír přehnout, ale záleží hlavně na šikovnosti,“ souhlasně pokyvují hlavou spolužáci Vítek Kabele a Vojta Vach z páté třídy ZŠ O. Nezvala, kteří se přišli podívat na vánoční trh na radniční nádvoří a pod vedením zkušené lektorky vyzkoušet svůj um v tvůrčí dílně.


„Někdy nám to chvíli trvá, u některých dětí se podaří až na druhý pokus, ale mají pak radost, když si svůj výrobek mohou odnést domů,“ usmívá se členka českobudějovického sdružení M-Ars Helena Salvová a trpělivě vystřihuje ze šablony dnes snad už čtyřicátá křídla pro andílka. Musí je ještě vykoupat spolu s figurkou nejprve v horkém parafinu, pak ve studené vodě, takže anděl dostane zajímavý sklovitý oblek.


Kromě vystřihovánek z papíru mohou děti zapojit svoji fantazii a denně od 10 do 17 hodin v radniční výstavní síni namalovat vánoční přání na sklo nebo na hedvábí, vyrobit vánoční svícen, dekorace z kynutého těsta, ozdobit perníčky kornoutkovou technikou nebo třeba zhotovit netradiční vánoční ozdoby ze slámy, vosku, oříšků, ale i z plsti, lýka či vlnité lepenky.