Češi rádi čtou. A jak je vidět, česká nakladatelství uspokojují nejrůznější poptávky ve všech knižních žánrech. A které knihy zajímaly v loňském roce nejvíc Jihočechy?

V hlavní roli propagace

Většina českobudějovických knihkupců se shoduje v názoru, že charakter poptávky po knize do značné míry ovlivňuje její propagace médii. Ačkoli si čtenář při výběru volí spíš osvědčeného spisovatele než dílo méně známého nebo začínajícího autora, nechá se velmi často přesvědčit v novinách nebo časopise otištěnou anotací či recenzí na titul.

„Když se o knize nemluví nebo nepíše, je ztracena. Pamatuji, že jsme před osmi lety vzali dvacet kusů prvního dílu Harryho Pottera a prodávali ho snad půl roku. Nebyl známý,“ vzpomíná s lehkým úsměvem spolumajitelka českobudějovického knihkupectví Omikron Ludmila Petráková. Její slova potvrzuje vedoucí knihkupectví Beseda Eva Šubrtová: „Vidíme, že i když je kniha jedna velká blamáž, lidé ji chtějí. Zkrátka, když se kniha neprezentuje, těžko si svého čtenáře hledá.“

Faktem dále zůstává, že tip zafunguje i poté, kdy kniha získá literární nebo knižní cenu. „Do povědomí lidí se dostávají knihy díky akcím, jakou je například Magnesia litera, “ říká vedoucí českobudějovické pobočky Kanzelsberger Petr Pistulka s tím, že současný zákazník začíná být ve výběru opatrnější. Není to však jednoduché. Jestliže knižní trh se blíží vydávání dvaceti tisícům titulů ročně (v loňském roce vydali nakladatelé přes 18 tisíc titulů knih), je poměrně velké množství tištěných knih spojeno s nízkým nákladem. Ve velkém nákladu se produkují pouze ty, u kterých se předpokládá výjimečný čtenářský zájem. Navíc se pak čtenář v rozdrobené a ne příliš přehledné džungli knižního trhu mnohdy nesnadno orientuje a sáhne po „osvědčených“ novinkách, které tvoří mimochodem naprostou většinu z uvedeného množství vydávaných knih.

„Informovanost lidí je v takovém množství oprávněně chaotická. Přicházejí stálí zákazníci, kteří se orientují podle listu Knižní novinky. Máme také velkou nabídku beletrie v angličtině, takže se snažíme sledovat nejrůznější nabídkové žebříčky, ale občas nás někdo s nějakým zahraničním titulem zaskočí,“ říká Ludmila Petráková.

Regionální témata táhnou

Vedle standardního zájmu o středoškolské a vysokoškolské učebnice, který je sezónní a v knihkupectvích se projevuje každoročně v září a říjnu, zaznamenávají prodejci v krajském městě téměř jednohlasně patrný nárůst zájmu o regionální literaturu. „Vidíme zájem nejen tuzemských čtenářů, ale i cizinců, kteří se přijedou pokochat na jih. Vedle celoročního zájmu o díla Karla Klostermanna jsou to také publikace historicky zaměřené se vztahem k regionu,“ zmiňuje Petr Pistulka.

„Lidé začínají zjišťovat a objevovat, kde žijí. Tituly jako Lužnice, Vltava, Divnopis, které se k takovým místům váží, jsou žádané. A samozřejmě i nejrůznější průvodce,“ přidává Radoslav Jiřík, majitel knihkupectví Gregorius. Doplňuje, že posledním trendem se navíc stává poptávka po populárně naučné literatuře, která se váže k nejrůznějším zájmům a koníčkům.

Které tituly si v loňském roce žádali Jihočeši na pultech knihkupectví nejvíc, přinášíme v níže uvedeném přehledu.

TOP neprodávanějších titulů za rok 2008.

Knihkupectví Beseda:


Pro dospělé:
1. Zdeněk Svěrák, Povídky
2. Zdeněk Roučka, Šumavou Karla Klostermanna
3. Českobudějovicko I. -- Levý břeh Vltavy
Českobudějovicko I. -- Pravý břeh Vltavy


Pro děti:
1. J.K.Rowling, Harry Potter VII. Relikvie smrti
2. J.K.Rowling, Bajky barda Beedla
3. Jaromír Sypal, Vodnické pohádky

Knihkupectví Omikron:


Pro dospělé:
1. Ildefonso Falcones, Katedrála moře
2. Haruki Murakami, Konec světa
3. Tereza Boučková, Rok Kohouta

Pro děti:
1. G. Roderick, W. Brian, Ztracený svět v podzemí
2. Antoine de Saint-Exupéry, Malý princ
3. J.K.Rowlingová, Bajky barda Beedla

Knihkupectví Gregorius:

Pro dospělé:
1. Zdeněk Svěrák, Povídky
2. Zdeněk Šmíd, Obrázky z Provence podruhé
3. Michal Viewegh, Román pro muže

Pro děti:
1. J.K.Rowlingová, Bajky barda Beedla
2. Josef Lada, Dětem
3. Zdeněk Miler, Krtek

Knihkupectví Kanzelsberger:

Pro dospělé:
1. M.Viewegh, Román pro muže
2. Zdeněk Svěrák, Povídky
3. T. Boučková, Rok Kohouta

Pro děti:
1. J.K.Rowling, Harry Potter VII. Relikvie smrti
2. J.K.Rowling, Bajky barda Beedla
3. L.Lanczová, Potížistka