Těmito úvodními slovy začíná první sloka songu s názvem Socka, se kterým získala poměrně mladá neznámá jihočeská kapela No rock první místo v národní soutěži mládežnických hudebních skupin, kterou pod názvem Kam-paň-song vyhlásilo Ředitelství pro mládež a sport Rady Evropy ve spolupráci s Evropskou komisí na podporu lidských práv, rozmanitosti mezi národy a participace.


Jako samouci se začali čtyři mladí nadějní muzikanti z Větřní u Českého Krumlova před necelým rokem scházet v garáži kamaráda, než se dozvěděli o českokrumlovském nízkoprahovém klubu Bouda, který nabídl muzikantům lepší zázemí. „Do garáže, kde jsme byli předtím, zatékalo a nebylo to ono, tak jsme to zkusili tady. Někdy před prázdninami přišel Laco Michalík z Boudy s informací o soutěži mladých hudebníků a kapel. Řekli jsme si, že to zkusíme, a přihlásili se,“ říká zpěvák a kytarista čtyřčlenné formace Jirka Mitro.


Jedinou podmínkou k nominaci do hudební soutěže bylo vytvoření písně, jejíž text by odrážel zásadní téma naší společnosti, a to dodržování lidských práv. „Slova v naší písničce jsou o tom, že každý má dneska právo na svůj názor a lidi by si toto právo neměli nechat vzít. Vůbec myslím, že člověk by si měl víc vážit svobody slova. Nesvoboda totiž může znamenat, že se lidi uzavřou do sebe a jsou třeba pak víc agresivní,“ upřesňuje autor textu vítězného songu osmnáctiletý Jirka.


U něho vznikala v domácích podmínkách také samotná nahrávka, kterou stihli kluci poslat poslední den před uzávěrkou soutěže. „Říkali jsme si, že se asi muselo přihlásit málo kapel, když jsme je zaujali právě my,“ směje se s kapkou ironie v hlase Jirka Mitro a dodává, že jim samotným se také písnička líbí.


Přestože tato punkrocková jihočeská formace má na repertoáru zatím dvě vlastní skladby a několik převzatých songů světových kapel, jako je třeba Nirvána, za sebou už má koncertní trénink pořádaný 24. května ve volnočasovém klubu Bouda, který byl živě snímán Hudebním studiem mladých pro potřeby vydání hudebního CD.


Jednou z odměn pro vítěze hudebního soutěžního klání a jistě také velkým snem mnoha jiných českých začínajících kapel byla možnost zahrát si na jednom pódiu se známými skupinami na pražském koncertu pořádaném v rámci celorepublikové akce Bambiriáda 25. května na Střeleckém ostrově. „Byla to pro nás dost velká a zajímavá zkušenost. Zanedlouho budeme hrát na křemžském festivalu Na cihelně a pak se uvidí,“ vyslovují se rozvážně k budoucím plánům členové seskupení, pro něž je teď asi největší prioritou získání prostoru zkušebny. „Na společné zkoušky musíme totiž dojíždět do Českého Krumlova na hodinu jednou týdně, a to není zrovna moc. Na profesionální hudební kariéru nepomýšlíme, dělat muziku nás ale zatím baví,“ přiznává punkrocková čtyřka, kterou vlastně pokřtila média.


„Dřív byla v Krumlově kapela, ve které hrál původně jeden člen od nás. Jmenovali se Mop, zkoušeli tady v Boudě a jeden novinář změnil jejich název v článku na No rock. A to jsme si pak vzali,“ uzavírá frontman kapely Jirka.