Vrchlického příběh o ženě, která z lásky a stesku po svém manželovi Karlovi IV. poruší zákaz vstupu na hrad Karlštejn, postavenému pro muže a jejich mužské záležitosti, začíná v podání Divadelního spolku Divadlo Hluboká nad Vltavou v pátek 13. července od 21 hodin pod širým nebem na nádvoří zámku Hluboká nad Vltavou.


„Tento muzikál psal původně scénárista Petr Markov pro Karlínské hudební divadlo a pana Županiče. Pak přišly povodně, vše se zastavilo a nastudované představení uvedlo s velkým úspěchem těšínské divadlo. A když se byl loni Markov podívat na Sluhovi dvou pánů, přišel za mnou s nabídkou, že by rádi uvedli premiéru napsaného muzikálu v Čechách na hlubockém zámku a svěřili ho do naší režie. Nabídli nám spolupráci, takže nešlo odmítnout,“ přibližuje pozadí zrodu půvabné hříčky o císaři a jeho hradu Zdeněk Pikl, produkční agentury VP production, která před třemi lety započala první ročník Divadelního léta Hluboká nad Vltavou.


Nastudování hudební, taneční a herecké složky zmiňovaného muzikálu obnášelo téměř roční přípravy nahrávek muziky a aranžmá včetně studiových zkoušek spolu s konzultacemi s autorem hudby Zdeňkem Bartákem, scénické choreografie v podání Tanečního divadla Na tenkém ledě pod vedením umělecké vedoucí Pavly Nýdlové a v neposlední řadě vhodného herecké obsazení. „Jak má v muzikálu být, tak také tady zpěv a hudba posunují a umocňují děje, jichž obsahuje představení více než polovinu. Téměř všichni herci zpívají a někteří i tančí,“ upřesnil Pikl, zároveň představitel intrikána – bavorského vévody Štěpána.


Podle jeho slov představitele krále dlouho hledat nemuseli, protože do důstojné, charizmatické a zpívající postavy Karla IV. nemohl být obsazen nikdo jiný než kolega Aleš Chrt; složitější však bylo hledání protagonistky královny Elišky Pomořanské. „V Karlínském divadle to začala zkoušet Sabina Laurinová a měla původně polovinu představení také hrát. Po mnoha konkurzech jsme našli studentku pedagogické fakulty Ivanku Plachou, což byla trefa do černého,“ uvedl Pikl. Kromě Jiřího Hrušky v roli moudrého arcibiskupa Arnošta z Pardubic, uvidí diváci v roli cyperského krále Petra Luďka Šindeláře, pážete Peška ztvárňuje Petr Polák, šaška Petra Karvánková, neteř purkrabího Alenu Hana Vojtíšková a setníka Zbyněk Novotný.


„Myslím, že historický námět v nádherném prostředí s kulisou zámeckého nádvoří, které jakoby celý příběh hudbou obklopuje, může být pěkným zážitkem,“ uzavřel produkční.


V rámci Divadelního léta 2007, nad kterým převzali záštitu hejtman Jihočeského kraje Jan Zahradník a starosta města a senátor Tomáš Jirsa, čeká Divadlo Hluboká nad Vltavou patnáct muzikálových představení a hostem letošního třetího ročníku bude australská hra Almy de Groen Mrchy aneb Řekni mi pravdu o své lásce v režii Ireny Žantovské.