Atmosféra z filmu Rozmarné léto byla v neděli cítit v jihočeské Třeboni. Na pláži Ostende u rybníka Svět se sešli milovníci a fanoušci plavek, které v tomto snímku nosil Rudolf Hrušínský. Recesistickou akcí tak zakončili festival Okolo Třeboně.

Setkání se letos uskutečnilo podruhé, zorganizoval jej Pavel Barnáš. „Pláž Ostende je nádherné místo a když jsem tady v hospůdce jednou viděl pohledy, kdy byly ty úžasné plavka á la Rozmarné léto, řekl jsem si, že je musím sehnat. Postupně jsem pak narazil na další nadšence a podařilo se nám založit tradici,"vzpomíná.

Plavky jsou podle něj velice pohodlné, a proto se v nich běžně koupe i na dovolené. „Děti sice říkají, že se za mě stydí a že se takhle nemůžu veřejně ukazovat, ale reakce jsou skvělé. Všichni se ptají, kde jsem plavky sehnal a tak nám přibývají členové do klubu," dodává Pavel Barnáš.

Podobné zkušenosti má i další nadšenec Vratislav Plaček z Třeboně. „Když nás lidé vidí, zapomínají plavat," směje se. On sám si historické plavky pořídil již před čtyřmi lety. Tehdy ale bylo ještě velmi náročné tento oděv sehnat, uspěl až díky internetu. „Dneska už je to jednodušší, asi se vrací do módy," dodává.

Jako Rudolf Hrušínský se oblékl také nájemce pláže Ostende Karel Kubica. „Líbí se mi to, a navíc naše hospůdka připomíná Rozmarné léto, takže se to sem hodí," komentuje. V plavkách se podle svých slov sice běžně koupat nechodí, ale občas si je vezme, když prodává vstupenky na pláž.

Ačkoli nedělní akce byla především přátelským neoficiálním setkáním, účastníci si tu museli i stoupnout na váhu. „Je třeba zjistit, zda nabýváme na vážnosti. Podle předběžných odhadů se zdá, že ano, ale výsledky nebudeme zveřejňovat, protože to jsou citlivé osobní údaje," vysvětlil Barnáš.

Plavky á la Rozmarné léto se již staly součástí festivalu Okolo Třeboně, skupina Nezmaři v nich v sobotu dokonce absolvovala cyklistický závod. Pavel Barnáš by ale chtěl uspořádat ještě jednu recesi na závěr sezony. „Mělo by to být takové rozloučení s létem opět na Ostende. Každý, kdo by se chtěl přidat a pořídit si plavky, je srdečně vítán," doplnil.