Zuzana Michnová a Oskar Petr, dva ze tří zakladatelů Marsyas, se po létech dali dohromady a vyrazili na turné. V sobotu se slavná folkrocková kapela zastaví na jihu Čech, od 20 hodin vystoupí v budějovickém kulturním centru Bazilika.

To tímto koncertem zahájí letošní sezonu, která bude sice chudší o komorní pořady ze zaniklé Solnice, ale nabídne řadu více či méně unikátních akcí. Program přinese koncerty Dary Rollins, Bittové s Václavkem, představení Oběť Divadla Continuo k výročí konce války, Chinaski, rakouské beatboxery Bauchklang nebo novou hru Husy na provázku.

Kalandru nahradí

„Zaměřujeme se na náročnějšího diváka. Jsme jediným prostorem v jižních Čechách, který se koncepčně věnuje pohybovým projektům a uvádí představení našeho nejlepšího divadelního souboru Husa na provázku pod vedením režiséra Vladimíra Morávka. Též z hudební dramaturgie přinášíme koncerty, které v kraji nikdo jiný nedělá,“ uvedl dramaturg Baziliky Jiří Grauer.

Entrée obstará v sobotu legenda Marsyas. Zpěvačka Zuzana Michnová a kytarista Oskar Petr spojili síly s Petr Kalandra Memory Bandem, jehož lídr Míra Kuželka převezme pěvecké party po Kalandrovi, jenž v roce 1995 zemřel. Na koncertě podle kytaristy Jiřího Charypara zazní skladby jako Postavím si dům z obilí, Zmrzlinář, Hrnek, S Luisem či Marsyas a Apollón.

„Je to pro nás splněný sen stát s oběma legendami na jednom pódiu a hrát písničky, které nás baví a které oslovují už dvě generace fanoušků,“ řekl ČTK Míra Kuželka, zpěvák kapely, která už přes pět let udržuje Kalandrův odkaz.

Marsyas vznikli počátkem 70. let a spolu s AG Flekem kolíkovali v zemi prostor pro žánr folkrock. Koncem 80. let se skupina odmlčela, nakrátko se na pódia vrátila v roce 2004, ale opět hrát přestala, protože Michnová měla problémy s alkoholem. Poslední roky přispěl k popularitě Marsyas Jan Hřebejk, který z jejich songu Zmrzlinář učinil ústřední píseň svého filmu Pupendo.

Únor v Bazilice láká na dvě pozoruhodné akce: koncert slovenské legendy artrocku Mariána Vargy a inscenaci Mistr a žák. V té Rostislav Novák (La Putyka, film Piko), Jakub Prachař (La Putyka, Nightwork) a další umělci propojují akrobacii, moderní taneční divadlo, bojová umění, slovní improvizaci a muziku.

Program března zahrnuje čtyři položky. Pozoruhodná bude novinka Husy na provázku s názvem Blbá Veruna. „Je to nová hra Arnošta Goldflama, téma má podobné jako film Občanský průkaz, ale je odlehčené, žádná intelektuálně náročná záležitost,“ podotkl Grauer. Kromě toho v březnu přijede Dara Rollins s Danem Bártou, Jiří Schmitzer a Jakub Holík z Ypsilonky s hrou Caveman. Dvě hudební hvězdy se objeví v dubnu: Čechomor a Bauchklang, rakouští mistři betaboxu. „Je úžasné, co dokážou hlasově a capella, dělají i cover verze z Pulp Fiction. Loni jeli jako předkapela Manu Chao,“ upřesnil Grauer.

Do léta se v Bazilice ještě objeví Iva Bittová s Vladimírem Václavkem, Divadlo Continuo nebo Husa na provázku s titulem Maestro a Markétka. Velké koncerty chystají pořadatelé na podzim, Chinaski, Tata Bojs a Monkey Business. Obrysy už také získávají dva festivaly moderního tance a současné hudby.

Program

leden
Marsyas
Studio Damúza: Prachař, Fajt , Nebeský - Neúplný sen

únor
Skutr: Mistr a žák
Collegium musicum+VEES
Ingmar Bergman : Persona

březen

Caveman - divadlo
Husa na provázku: Blbá Veruna
Jiří Schmitzer -recitál
Dara Rolins, Dan Bárta a Ilustratosphére

duben
Bauchklang
Teatr novogo fronta
Čechomor

květen
Husa na provázku - Maestro a Markétka
Iva Bittová a V. Václavek: Bílé inferno
Continuo - Obět

červen
Město v pohybu:
Cirk La Putyka- Up and down,
Spitfire Company – Nesmiřitelní
Tanec Praha 2011
DOT 504- Mah Hunt
Balet JčD
Duša orchestra