A jako obvykle se na její úpravě a dotvoření vlastními texty podílí Eda Váňa, principál, režisér a herec. Původně se sice jednalo o úsporný scénář psaný pro tři osoby, ale nakonec napočítá divák na scéně postav osm.

„Spíše bývá zvykem, že originál hry počítá s více herci 
a já jsem nucen jejich počet eliminovat a škrtat určité pasáže, tentokrát tomu bylo naopak a docela mne těšilo rozvíjet děj i pro další postavy,“ říká Eda Váňa.

Děj je jednoduchý – dvojice vysloužilých kabaretiérů dostane nečekaně nabídku k návratu na scénu. Vzpomínky na minulost kabaretu U Chlupatýho skřivánka prezentované v rozhovoru dvojice, ale i dílčích monolozích vyvolávají salvy smíchu nejen svou vtipností a slovními hříčkami, ale i narážkami na současnou společenskou i politickou situaci.

Hra Laura a Oliver, Kabaret U Váňů.Nechybějí písničky se svižnými chytlavými melodiemi, do jejichž výběru Eda Váňa zařadil i některé starší, na nichž se podílel ještě Jaroslav Peterka. Mnohé si vysloužily potlesk na otevřené scéně. Oživením je trojice tanečnic ve složení Pavla Nýdlová, která se skvěle ujala i choreografie tanečních čísel, Pavla Šafaříková a Petra Doktorová. Jejich kankán uvedl publikum do varu, takže ani v dalších reprízách se nepochybně přídavkům nevyhnou.

Nesmíme zapomenout na Michala Bosáka u klavíru, bonbónkem je hra na pilu Petra Dopity.  „Jsem v důchodu 
a rád si zpestřím večer vystoupením v kabaretu, kde je vždy vynikající nálada. A s Edou jsme dlouholetí kamarádi, takže nebylo co řešit,“ říká herec.

Do děje, v němž dominují postavy Laury a Olivera v podání Jiřiny a Edy Váňových, byly citlivě vloženy i další komické scénky a tradiční Váňova chvilka autorské poezie. Svou porci uznání a potlesku si bez výhrad zasloužil i razantní Michal Kopecký s postavou mazaného produkčního Xavera Dixe.

Nejbližší reprízy hry Laura a Oliver jsou vyprodané. „Jsem rád, že se lidé baví, že na chvíli zapomenou na své problémy a starosti. O nic víc ani neusilujeme,“ řekl Eda Váňa, jehož kabaretní scéna v této podobě funguje již 23 let a přinesla již více než 20 her. Další premiéra bude začátkem roku 2015.

HANKA HOSNEDLOVÁ
Autorka je publicistka