Radikální řez jak od Mackieho Messera prodělala jedna ze scén budějovického Kulturního domu Slavie. Už tento pátek zde otevře Jazz and blues club Highway 61, který má navázat na tradici takřka stejnojmenného klubu, který sídlil v ulici U Černé věže.

Trojice provozovatelů a dramaturgů ve složení Jiří Grauer, Karel Machart a Jan Nedvěd slibuje opravdové hudební lahůdky pro fajnšmekry. Důkazem má být už samotné otevření, kdy se představí asi nejvýraznější trombonista světa Fred Wesley and the New JB´s.

„Jedná se o dlouholetého spoluhráče funkové legendy Jamese Browna," upozornil na úvod Karel Machart, který bude mít, co se týká hudby, na starosti především bluesovou část.

Další z pátečních kapel by měla udělat radost milovníkům reggae, protože zahraje ještě českobudějovická kapela He Band, která úspěšně koncertovala i v kolébce této hudby, Karibiku.

V každém případě mají provozovatelé v posledních dnech co dělat, aby bylo na otevření všechno perfektně připravené. „Dostali jsme se do skluzu, a tak jsme museli zrušit i plánovaný předkoncert, který se měl odehrát v úterý 26. června," řekl minulý týden Jiří Grauer.

Kvalitní aparatura

V pondělí už situace vypadala o poznání lépe. Karel Machart Deníku potvrdil, že instalují aparaturu. Mimochodem jedná se o jednu z nejšpičkovějších na světě, které dodává společnost K2 audio, jež si Highway vybrala v souvislosti se svým projektem, kdy podporuje několik vybraných klubů. „Dnes také zavěšujeme fotografie slavných hudebníků a dáváme závěsy do oken," řekl k vrcholícím přípravám Machart.

Pokud by chtěl někdo stihnout ještě páteční koncert, vstupenky jsou v předprodeji v síti CBsystem. Tradičně pak budou vždy k dostání na baru v klubu. I v sobotu bude na co vyrazit. Zahrají totiž Stonefree Czech Experience v čele s kytaristou Dani Robinsonem, který je nejen podobný svému vzoru, ale také fantasticky ovládá svůj nástroj jako legenda Jimi Hendrix.

Prázdninových koncertů plánují dramaturgové o něco méně než po zbytek roku. Hlavně proto, že v létě se koná spousta kulturních akcí a hudebních, především venkovních festivalů, takže zájem o produkci v klubu očekávají menší.

Nicméně například už příští týden 3. července v Highway zahraje Laco Deczi a Celula New York, v červenci se pak představí The Greenbaums, ze srpnových akcí to bude The Kingsize Boogiemen. „V průběhu roku počítáme s koncerty především na pátky, případně i soboty, ale nevylučujeme i nějaký všední den," připustil Machart.

Zdroj: Youtube

Kromě hvězd mají ale v klubu, kam by se mělo ke stolům a na bar posadit bezmála sto lidí, dostat šanci i místní kapely a nemusí se pokaždé jednat pouze o žánry, jako jsou jazz, blues, či funky, ale zazní prý i bigbít, a do budoucna se tak mohou návštěvníci těšit i na Michala Prokopa.

Už v pátek může vše vypuknout a milovníci jazzu a blues mohou teď minimálně doufat, že v Highway 61 najdou ten překrásný svět, jak zpívá Louis Armstrong v písni What a Wonderful World. Jak to bude ve skutečnosti a zda bude mít klub toho správného ducha, se jistě brzy ukáže.

Mimochodem v sobotu 30. června začíná také druhý ročník Jihočeského jazzového festivalu, na první koncerty mohou lidé dorazit do Týna nad Vltavou do Galerie U Zlatého slunce, vystoupí Štěpán Markovič and The Band, návštěvníky čeká i improvizace malého orchestru. Začátek je v 16.30 hodin.


Úvodní program klubu

29. červen, 20.00

• Fred Wesley
Dlouholetý spoluhráč Jamese Browna a jeho kapela New JB´S
• He Band
Českobudějovická reggae formace, která hraje přes 20 let
• Vstupné: 300 Kč

30. červen, 19.00

• Stonefree Czech Experience
Americký kytarista Dani Robinson vzdá hold Hendrixovi
• Vstupné: 200 Kč