Změny slibuje nový ředitel Alšovy jihočeské galerie Aleš Seifert, jenž 2. července nastoupil do funkce. Po galerii ho doprovázel Petr Berkovský, který byl dosud pověřen řízením. Poslední stálý šéf AJG Lubomír Bednář rezignoval loni v dubnu po sérii skandálních kroků.

„Galerie by se mohla během následujících deseti let stát otevřenou institucí, která je přívětivá, zejména k návštěvníkům. Doufám, že mé řízení nejdříve poznají návštěvníci. Pokusím se udělat vizuální změny, které by měly být ku prospěchu AJG.  Ostatní kroky jsou v horizontu měsíců a let," popsal Seifert, který v pondělí 9. července oslaví 35. narozeniny.

Jako stěžejní vnímá příští rok, kdy chce překvapit. Z Jihlavy, kde vedl Oblastní galerii Vysočina, již přesídlil do centra krajského města. „Od soboty jsem Budějovičákem. Město na mě působí mile, ztratil jsem neustálé přebíhání do kopce z kopce," usmíval se Seifert.

Funkci mu předával Petr Berkovský s úlevou. Ale také s uspokojením. „Nezastavili jsme se na místě,  nemuseli jsme rušit jedinou akci, naopak několik jsme jich přidali. A hořkost v žádném případě necítím," řekl Berkovský, který se v konkursu také ucházel o místo šéfa AJG.